Karadeniz Teknik Üniversitesi Haber Bülteni
TARİH: 30 Ekim / 12 Kasım  2006                                     www.ktu.edu.tr                                                      SAYI: 302

Turizm ve Otelcilik MYO Uygulama İşletmesi Yenilendi
Karadeniz Teknik Üniversitesi, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu Uygulama İşletmesi Yenilendi.

Bu yenilenme kapsamında otomasyon alt yapıya sahip hale getirilen tesisin, hem kapasitesi artırıldı hem de modern teknoloji ile donatılarak modern bir görünüm kazandırıldı.

Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Uygulama İşletmesi yenilenerek yaklaşık 500 kişi kapasiteli bir Restoran, 100 kişi kapasiteli bir pastane ve 200 kişi kapasiteli bir kafeteryaya sahip hale getirildi. Tesis, yazlık kapasitesi ile birlikte aynı anda 2000 kişiye farklı tarzlarda hizmet sunabilecektir. Bu haliyle Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu öğrencileri modern ve tam donanımlı bir uygulama işletmesine sahip oldu.

Yenilenen tesiste, Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencileri, normal öğretim öğrencileri gece ve ikinci öğretim öğrencileri gündüz uygulama yapabilmektedirler. Ayrıca öğrenciler yarı-zamanlı çalıştırılarak eğitim giderlerine katkı sağlanmaktadır.

Tesis konaklayan misafirler için kahvaltı, yenilenen aşçı ve servis elemanları kadrosu ile de akşamları alakart yemek ve içecek hizmeti vermektedir. Öğlenleri verilen tabldot servisi uygulanmaktadır.

9 Üniversite İle Akademik İşbirliği Protokolü İmzalandı
Aralarında Üniversitemizin de bulunduğu 9 üniversitenin imzaladığı protokolle bundan sonra eğitim, araştırma, bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda ortak çalışmalar yürütülecek.

Üniversitemizin yanı sıra Kafkas, Atatürk, Cumhuriyet, Erciyes, Fırat, Gaziosmanpaşa, İnönü ve Yüzüncü Yıl Üniversitelerinin imzaladığı protokole Üniversitemiz adına Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim ÖZEN imzaladı.

Protokolle ilgili çalışmalar üniversite rektörlerinden oluşan üst kurul tarafından yürütülecek ve çalışma alanlarına göre alt kurullar oluşturulacak.

Erol Evgin Dinletisi
Cumhuriyetimizin Kurucusu, Büyük Önderimiz Atatürk'ün ölümünün 68. yıldönümü anma programı kapsamında Üniversitemiz tarafından düzenlenen Erol EVGİN'in "ATATÜRK'Ü GÖRDÜM DÜŞÜMDE" dinletisi Üniversitemiz ile Gümüşhane'de gerçekleştirilecek.

10 Kasım 2006 Cuma günü gerçekleştirilecek "ATATÜRK'Ü GÖRDÜM DÜŞÜMDE" adlı dinleti saat 10.00'da Gümüşhane aydın Doğan Kapalı Spor Salonunda, saat 19.00'da ise KTÜ Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılacak.

Üniversitemiz Senatosu'ndan Yeni Kararlar
Karadeniz Teknik Üniversitesi Senatosu, 29 Eylül 2006 tarihinde yaptığı 204 Sayılı
Toplantısında önemli kararlar aldı.

Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Radyoloji Anabilim Dalı bünyesinde "Nöroradyoloji Bilim Dalı", "Pediyatrik Radyoloji Bilim Dalı" ve "Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı"nın kurulmasına,

Fen-Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı bünyesinde 2006-2007 eğitim-öğretim yılında "İngilizce Öğretmenliği Sertifika Programı" açılmasına,

Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinin Doktora Programına kayıtlı tüm öğrencilerin "Gelişim ve Öğrenme" ile "Öğretimde Planlama ve Değerlendirme" adlı dersleri kredisiz olarak öğrenim süreleri içerisinde almalarına,

Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde "Metalurji ve Malzeme Mühendisliği anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı" açılmasına,

karar verdi.

Tıp Fakültesi'nde Önlük Giyme Töreni Yapıldı
2006-2007 eğitim-öğretim yılında Üniversitemiz Tıp Fakültesi'ne kayıt yaptıran öğrencilerin Önlük giyme töreni 11 Ekim 2006 tarihinde Tıp Fakültesi'nde yapıldı. Törende öğrenci andının birlikte okunmasının ardından öğrencilere Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından önlükleri giydirildi. Törene Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. İbrahim ÖZEN, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Selahattin KÖSE, Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Süleyman BAYKAL'ın yanı sıra Tıp Fakültesi öğretim üyeleri katıldı.

Etkinlikler
 Sempozyum
Odun Dışı Orman Ürünlerinin (ODOÜ) elde edilmesi, ticareti, pazarlaması ile ilgili son gelişmeler ve ODOÜ'nün sosyal ve ekonomik öneminin ortaya konulacağı ve KTU Orman Fakültesi, TUBITAK ve Trabzon, Giresun ve Artvin Orman Bölge Müdürlükleri işbirliğiyle düzenlenecek olan "1.Uluslararası Odun Dışı Orman Ürünleri" Sempozyumu 1-4 Kasım 2006 tarihleri arasında KTÜ Prof.Dr. Osman Turan Kongre ve Kultür Merkezi'nde yapılacak.

Konferans
Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Kulübü tarafından düzenlenen ve KKTC Ankara Büyükelçisi Dr. Tamer GAZİOĞLU'nun konuşmacı olarak katıldığı "Türkiye-AB İlişkilerinde Kıbrıs Sorunu" konulu konferans 16 Ekim 2006 tarihinde KTÜ Atatürk Kültür Merkezi Reşit Tarakçıoğlu Salonunda gerçekleştirildi.

Seminer
Üniversitemiz İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen "Oğuz Saygın ile Kişisel Gelişim Semineri" 18 Ekim 2006 tarihinde KTÜ Atatürk Kültür Merkezi Hasan Saka Salonunda yapıldı.

Söyleşi
Farabi Hastanesi akademik personelinden Diyetisyen Osman Zeki KAHRİMAN, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü Trabzon Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Karadenizden" programı içerisinde 26 Haziran 2006 tarihinde "Koroner Arter Hastalıkları ve Hipertansiyonda Beslenme", 10, 24 Temmuz 2006 tarihlerinde"Diabet ve Tıbbi Beslenme Tedavisi", 7 Ağustos 2006 tarihinde "Beslenme ve Kanser", 21 Ağustos 2006 tarihinde "Sporcu Beslenmesi", 18 Eylül 2006 tarihinde ise "Böbrek Hastalıklarında Beslenme" konulu söyleşilere canlı yayın konuğu olarak katıldı.

"AB Ortak Balıkçılık Politikası ve Karadeniz Balıkçılığı" Çalıştayı
Genişleme ve uyum sürecinde gerek Türkiye ve gerekse Romanya ve Bulgaristan nedeniyle Karadeniz'de doğrudan Avrupa Birliği ilgi alanına girmiştir. 30-31 Ekim 2006 tarihlerinde Üniversitemiz Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi, TKB Araştırma Enstitüsü ve EU JRC tarafından KTÜ Prof.Dr. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Çalıştayda AB Ortak Balıkçılık Politikasının Karadeniz balıkçılığına teknik ve bilimsel olası etkileri tartışılacak.
Prof.Dr. Rahim ANŞİN Emekli Oldu
Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof.Dr. Rahim ANŞİN emekli oldu.

1945 yılında Ordu ili Perşembe ilçesi Mersin Köyü’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ordu’da tamamladı. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde yüksek öğrenimini tamamladı.

1972 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı’nda asistanlık görevine başladı. 1973-1976 yılları arasında doktorasını tamamladı. 1981 yılında Doçent, 1989 yılında ise Profesör oldu.

1981 yılından 1995 yılına değin Orman Mühendisliği Bölümü Orman Botaniği Anabilim dalı Başkanlığı görevini sürdürdü.

1991-1994 yılları arasında bir dönem Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı görevini yürüttü.

1995-1999 tarihleri arasında Üniversite Yönetim Kurulu Üyeliği; 1999-2004 yılları arasında da Orman Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Evli ve üç çocuk babası olan Prof. Dr. Rahim ANŞİN’in Sistematik Botanik, Orman Botaniği, Dendroloji, Flora ve vejetasyon ile Orman Fitopatolojisi konularında beşi kitap olmak üzere yayınlanmış 112 adet yayını olup, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Kendilerine Üniversitemizdeki hizmetlerinden dolayı şükranlarımızı sunar, yeni yaşamlarında sağlık ve mutluluklar dileriz.

Emekli Olanlar
Yabancı Diller Bölümü öğretim elemanı Okt. Hüseyin AYDIN emekli oldu.

Kendilerine Üniversitemizdeki hizmetlerinden dolayı şükranlarımızı sunar, yeni yaşamlarında sağlık ve mutluluklar dileriz.

Atama
Fatih Eğitim Fakültesi Fakülte Kuruluna Prof.Dr. Ali Ahmet DOĞAN ve Prof.Dr. Ertuğrul SESLİ Profesör Üye, Doç.Dr. Ahmet Zeki SAKA Doçent üye olarak seçildiler.

Fatih Eğitim Fakültesi Fakülte Yönetim Kuruluna Doç.Dr. Şule BAHÇECİ Doçent üye olarak seçildi.

Fatih Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanlığına Yrd.Doç.Dr. Bilal KIRIMLI atandı.

Tıp Fakültesi Göz Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Nurettin AKYOL Profesör olarak atandı.

Prof.Dr. Atalay SÖKMEN, Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'ne öğretim üyesi olarak atandı.

Fatih Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Fen ve Matematik alanları Eğitimi Bölümü Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Ertuğrul SESLİ Profesör olarak atandı.

Doç.Dr. Münevver SÖKMEN, Fen-edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'ne öğretim üyesi olarak atandı.

Doç.Dr. Mehmet Halil ÖZTÜRK, Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalına öğretim üyesi olarak atandı.

Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. İsmail Hakkı ÇAVDAR Doçent olarak atandı.

Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Funda KARAÇAL, Yrd.Doç.Dr. Kamil COŞKUNÇELEBİ ve Yrd.Doç.Dr. Ahmet Hakan YILMAZ Doçent olarak atandılar.

Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. İlhan ALTINOK Doçent olarak atandı.

Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. İsmail AYDIN, Orman Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Devlet TOKSOY Doçent olarak atandılar.

Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü öğretim elemanı Arş.Gör.Dr. Sezgin HACISALİHOĞLU Yardımcı Doçent olarak atandı.

Fatih Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Ahmet Zeki SAKA Doçent, öğretim elemanı Öğr.Gör.Dr. Bayram COŞTU Yardımcı Doçent olarak atandılar.

Yrd.Doç.Dr. Ahmet URAL Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalına, Yrd.Doç.Dr. Celal Kurtuluş BURUK Mikrobiyoloji Anabilim Dalına, Yrd.Doç.Dr. Murat LİVAOĞLU Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalına, Yrd.Doç.Dr. Ali CANSU Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına öğretim üyesi olarak atandılar.

Yrd.Doç.Dr. Adem KUŞGÖZ, Yrd.Doç.Dr. Tahsin YILDIRIM ve Yrd.Doç.Dr. Özkan ÖZKAYNAK, Diş Hekimliği Fakültesi'ne öğretim üyesi olarak atandılar.

Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı öğretim elemanı Öğr.Gör.Dr. Süleyman TÜREDİ ve Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim elemanı Arş.Gör.Dr. Gürdal YILMAZ Yardımcı Doçent olarak atandılar.

Türkmenler Buluştu
Üniversitemizde okuyan Türkmen öğrenciler, Turizm ve Otelcilik MYO Tesislerinde 20 Ekim 2006 tarihinde düzenledikleri iftar yemeği ile bir araya gelerek Türkmenistan'ın 15 yıllık bağımsızlığını kutladılar.

Türkmenistan'ın 15.bağımsızlık yıldönümü nedeniyle bir araya gelen Üniversitemiz Türkmen öğrencileri adına konuşan Şöhrat USSANEPESOV "Burada bizleri bağımsızlığımızı kutlamak için bir araya getiren ve destek olan tüm yetkili makamlara teşekkür ederim. Öncelikle Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim ÖZEN başta olmak üzere Trabzon Valiliğine, Belediye Başkanlığına, Emniyet Müdürlüğüne, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına, Doğu Karadeniz İhracatçilar Birliği Başkanlığına, Trabzon halkına, Türkmenistan'ın Ankara Büyük Elçisi Sayın Nerberdi AMANMURADOV'a arkadaşlarım ve kendi adıma şükranlarımı sunarım" dedi.

Kendilerine Üniversitemizdeki hizmetlerinden dolayı şükranlarımızı sunar, yeni yaşamlarında sağlık ve mutluluklar dileriz.

 

Vefat ve Başsağlığı
* Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa AYTEKİN'in annesi vefat etti.

* Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Rıfat YAZICI'nın babası vefat etti.

* Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Burhan SADIKLAR'ın kayınvalidesi vefat etti.

* Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Halilibrahim OKUMUŞ'un babası vefat etti.

* Döner Sermaye Saymanlığı personelinden Veznedar Asuman DEĞİRMENCİ'nin annesi, Bilimsel Araştırma Projeleri Müdürü Ali Kemal DEĞİRMENCİ'nin kayınvalidesi vefat etti.

Ölenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz.