Karadeniz Teknik Üniversitesi Haber Bülteni
TARİH: 2 / 15 Ekim  2006                                     www.ktu.edu.tr                                                      SAYI: 301

Eğitim-Öğretimde 44. Yıl Başladı
Üniversitemizin 2006-2007 eğitim-öğretim yılı, 22 Eylül 2006 Cuma günü yapılan açılış töreni ile başladı.

Kuruluşunun 51. yılında Üniversitemizin 44. Açılış Töreni, 22 Eylül 2006 Cuma günü saat 10.00'da KTÜ Atatürk ve Gençlik Anıtı'na çelenk konulmasının ardından saat 14.00'de KTÜ Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde başladı.

Törene, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız ÖZAK, Trabzon Valisi Hüseyin YAVUZDEMİR, 48. Piyade ve İç Güvenlik Tugay Komutanı Tuğg. Bahadır UÇKAN, Belediye Başkanı Volkan CANALİOĞLU ve Trabzon Milletvekili Cevdet ERDÖL başta olmak üzere askeri ve mülki erkan ile Üniversitemiz akademik ve idari personelinin yanı sıra öğrenciler katıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Rektör Vekili Prof.Dr. Selahattin KÖSE'nin açılış konuşmasını takiben sırasıyla Trabzon Valisi Hüseyin YAVUZDEMİR, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız ÖZAK birer konuşma yaptılar. Ardından Uzun yıllar Üniversitemize hizmet veren ve KTÜ Ordu Ziraat Fakültesi Dekanlık görevindi yürütürken emekli olan Prof.Dr. Y.Nurettin İSMAİLÇELEBİOĞLU'na hizmetlerinden dolayı Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız ÖZAK tarafından plaket takdim edildi. Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki törenin sona ermesinin ardından saat 15.00'de Üniversitemiz Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Sani Şener Bloğu'nun temelini atmak üzere inşaat alanına geçildi.

Oryantasyon Programı Uygulandı

2006-2007 eğitim-öğretim yılında Üniversitemiz birinci sınıflarına kayıt yaptıran öğrencilerimize 20-22 Eylül 2006 tarihleri arasında Oryantasyon (Uyum) Programı uygulandı. Programda öğrencilere KTÜ Merkez Kampüsü, fakülte ve bölümleri tanıtıldı. Ayrıca, öğrencilere şehir ve çevreyi tanıtmak amacıyla şehir turu yanında Maçka-Altındere Milli Parkı'nda (Sümela) piknik düzenlendi.

Rize ve Giresun Üniversitelerinin İlk Senato Toplantıları Yapıldı
Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. İbrahim ÖZEN'in Rektörlüklerini tedviren yürüttüğü bölgemizin yeni üniversitelerinden Giresun ve Rize Üniversitelerinin senatolarının ilk toplantıları gerçekleştirildi.


Giresun Üniversitesinin ilk Senato Toplantısı 12 Eylül 2006 Salı günü saat 10.00'da Giresun'da, Rize Üniversitesinin ilk Senato Toplantısı ise 13 Eylül 2006 Çarşamba günü saat 11.00'de Rize'de yapıldı.

Arazi Tahsisi
Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu'nun Doğu Karadeniz illerine daha iyi hizmet verebilmesi amacıyla, Üniversitemiz Kanuni (Merkez) Kampüsü içerisinde güney-batı sınırında hizmet binası yapılmak üzere Üniversitemiz Yönetim Kurulu tarafından 5000 metrekarelik bir alan tahsis edildi.

AB'den Projeye Destek
Avrupa Birliği Mesleki Eğitim, Leonardo da Vinci Programı B tipi pilot projeler kapsamında, Üniversitemiz Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Ali ASASOĞLU, Yrd.Doç.Dr. Nilgün KULOĞLU ve öğretim elemanı Öğr.Gör.Dr. Asu BEŞGEN GENÇOSMANOĞLU birlikteliğinde ve Öğr.Gör.Dr. Asu BEŞGEN GENÇOSMANOĞLU sorumluluğunda hazırlanan "DESIGNTRAIN: Training Tools for Developing Design Education (Tasarım Temel Eğitimi Geliştirmeye Yönelik Eğitim Araçları)" konulu proje teklifi desteklenmeye değer bulundu.

Proje, AB Komisyonu Genel Merkezi olan Brüksel'de ve Devlet Planlama Teşkilatı-Ulusal Ajans düzeyinde eş zamanlı değerlendirmelere tabi tutularak tüm Türkiye çapındaki 61 adet proje başvurusu içerisinden başarılı 14 proje arasına girmeyi başardı.

Leonardo da Vinci Programı esaslarına uygun olarak, "Yenilikçi öğretim yönetimi araç ve gereçlerinin tasarlanması, denenmesi, onaylanması, değerlendirilmesi ve yaygınlaştırılması" amaçlarını içeren DESIGNTRAIN Projesi, tasarım eğitimi almaya aday ve tasarım eğitimi almakta olan öğrencileri hedeflemekte ve tasarım eğitimine iki aşamalı bir adaptasyon modeli oluşturmayı amaçlamaktadır.

Güz Yarıyılı Dersleri Başladı
Üniversitemizde 2006-2007 eğitim-öğretim Güz Yarıyılı dersleri başladı.

25 Eylül 2006 Pazartesi günü başlayan 2006-2007 eğitim-öğretim Güz Yarıyılı dersleri 13 Ocak 2007 tarihinde sona erecek. Güz Yarıyılı yarıyıl sonu sınavları 15-27 Ocak 2007 tarihleri arasında, Güz Yarıyılı yarıyıl sonu mazeret sınavları 29-31 Ocak 2007 tarihleri arasında yapılacak.

Etkinlikler
"Doğu Karadeniz Bölgesi Maden Kaynaklarının Değerlendirilmesi"  Sempozyumu
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı Maden Mühendisleri Odası öncülüğünde Karadeniz Teknik Üniversitesi, MTA Doğu Karadeniz Bölge Müdürlüğü ve TCK 10. Bölge Müdürlüğü'nün katılımlarıyla, 14-16 Eylül 2006 tarihleri arasında Trabzon'da, "Doğu Karadeniz Bölgesi Maden Kaynaklarının Değerlendirilmesi" Sempozyumu KTÜ Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Sempozyum süresince bölgenin madencilik potansiyeline ilişkin 32 sunum, 18 poster olmak üzere toplam 50 bildiri sunuldu. Ayrıca düzenlenen bir panel ile söz konusu potansiyelin harekete geçirilmesine ilişkin öneriler aktarıldı.

17.CIEPO Tarih Sempozyumu
Merkezi Fransa'da bulunan CIEPO (Comite International D'etudes Pre-Ottomanes et Ottomanes) [International Committee of Pre-Ottoman and Ottoman Studies], ULUSLARARASI OSMANLI VE OSMANLI ÖNCESİ ÇALIŞMALARI KOMİTESİ'nin 17. Sempozyumu Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nün organizasyonunda 18-23 Eylül 2006 tarihleri arasında Üniversitemiz Prof.Dr.Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılacaktır. Sempozyumun 15.'si 2002 yılında Londra'da, 16.'sı 2004 yılında Varşova'da yapılmıştır. 17. CIEPO toplantısının ana konusu Osmanlı ve Osmanlı Öncesi Dönemde Karadeniz'dir. Yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 170 bilim adamının katıldığı sempozyumda Trabzon şehri de birden fazla oturumda ele alındı.

Sempozyum
Mühendislik Fakültesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen "Prof.Dr. Erdoğan D.ÖZBENLİ Harita Mühendisliği Eğitimi Bilimsel Toplantısı" 22 Eylül 2006 tarihinde Erdoğan Özbenli Anfisinde gerçekleştirildi.

Kongre
Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen "Zemin Mekaniği ve Temel Mühendisliği 11. Ulusal Kongresi" 7-8 Eylül 2006 tarihlerinde KTÜ Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı.

Sempozyum
Yoğun Bakım Derneğinin Bölgesel Toplantısı 15 Eylül 2006 tarihinde KTÜ Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı. Açılış konuşmalarını Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim ÖZEN ile Yoğun Bakım Derneği adına Prof.Dr. Nahit ÇAKAR'ın yaptığı bilimsel toplantı akşam yapılan değerlendirme ile sona erdi.

Kongre
Üniversitemiz Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen "2.Ulusal Kök Hücre Kongresi" 6-9 Eylül 2006 tarihleri arasında KTÜ Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Kongrenin açılışı 6 Eylül 2006 Çarşamba günü saat 14.00'de yapıldı. Kök Hücre Kongresi 9 Eylül 2006 tarihinde yapılan "Uzmanına Sor" adlı oturumla sona erdi.

Giresun ve Rize Üniversiteleri 2006-2007 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Törenleri Yapıldı
Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne bağlı iken, 17 Mart 2006 tarihli ve 26111 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 5467 Sayılı Yasayla kurulan Giresun Üniversitesi'ne 3 fakülte 1 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulu, Rize Üniversitesi'ne ise 4 fakülte, 3 meslek yüksekokulu bağlanmıştır.

Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. İbrahim ÖZEN'in Rektörlüklerini tedviren yürüttüğü bölgemizin yeni üniversitelerinden Giresun Üniversitesi'nin 2006-2007 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni 25 Eylül 2006 Pazartesi günü saat 11.00'de Giresun İl Özel İdare Kültür Sitesi'nde, Rize Üniversitesi'nin 2006-2007 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni ise 26 Eylül 2006 Salı günü saat 11.00'de Rize Üniversitesi Milli Piyango Kampüsü'nde yapıldı.


Akademik Yükselme
Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. İhsan ÜNVER, Matematik Bölümü Uygulamalı Matematik Anabilim Dalında Profesör kadrosuna atandı.

Fatih Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Ertuğrul SESLİ, Ortaöğretim Fen ve Matematik alanlar Eğitimi Bölümü Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalına Profesör olarak atandı.


Atama

Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Neslihan DEMİRBAŞ, Kimya Bölümü Organik Kimya Anabilim Dalında Doçent kadrosuna atandı.

Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Muzaffer FEYZİOĞLU, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Deniz Ekolojisi Anabilim Dalında, Doç.Dr. Hamdi ÖĞÜT, Yetiştiricilik ve Balık Hastalıkları Anabilim Dalında Doçent kadrosuna atandılar.

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Mekanik Anabilim Dalına Dr. Volkan KAHYA, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü'ne Dr. Fevzi KARSLI, Yardımcı Doçent olarak atandılar.

Diş Hekimliği Fakültesi öğretim elemanı Öğr.Gör.Dt. Cemal YEŞİLYURT, Yardımcı Doçent kadrosuna atandı.

İletişim Fakültesi'nde; Dr. Erdem TAŞDEMİR Halkla İlişkiler Bölümü'ne, Dr. Ebru Gülbuğ EROL Radyo-TV ve Sinema Bölümü'ne Yardımcı Doçent olarak atandılar.

Emekli Olanlar
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Mustafa ÇIKRIKÇI emekli oldu.

Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Matematik Bölüm Başkanı Prof.Dr. Osman GÜRSOY emekli oldu.

Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Nesime MEREV emekli oldu.

Yabancı Diller Yüksekokulu öğretim elemanı Okt. Cemal KULOĞLU emekli oldu.

Rektörlük Beden Eğitimi Bölümü öğretim elemanı Okt. Köksal SAYIL emekli oldu.

Ordu Meslek Yüksekokulu'nda görevli öğretim elemanı Okt. Esra GÜZELİPEK emekli oldu.

Farabi Hastanesi idari personelinden Hastane Müdürü Mustafa ONAT emekli oldu.


Kendilerine Üniversitemizdeki hizmetlerinden dolayı şükranlarımızı sunar, yeni yaşamlarında sağlık ve mutluluklar dileriz.


Evlilik

Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Tuncay USLU,

Makine Mühendisliği Bölümü öğretim elemanı Uzm. Yücel ÖZMEN,

İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim elemanı Uzm. Ali ELMAS,

Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim elemanı Uzm. Süleyman BALCI, evlendiler.
Kendilerini tebrik ediyoruz.