Karadeniz Teknik Üniversitesi Haber Bülteni
TARİH: 26  Haziran / 9 Temmuz  2006                                   www.ktu.edu.tr                                                      SAYI: 300

39. Dönem Mezuniyet Töreni Muhteşemdi
Üniversitemizin 2005-2006 eğitim-öğretim yılı 39. Dönem Mezuniyet Töreni Trabzon'da bulunan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının katılımı ile 24 Haziran 2006 tarihinde KTÜ Çim Futbol Sahası'nda muhteşem bir törenle yapıldı.

2005-2006 Eğitim-Öğretim Yılı 39. Dönem Mezuniyet Töreni Programı 24 Haziran 2006 Cumartesi günü saat 19.00'da öğretim üyeleri ve öğrencilerin tören yürüyüşü ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam eden törende mezunlar adına yapılan konuşmadan sonra Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim ÖZEN mezunlara hitaben bir konuşma yaptı. Trabzon Valisi Hüseyin YAVUZDEMİR'in konuşmasının ardından mezuniyet andları okundu.

Törene, Trabzon Valisi Hüseyin YAVUZDEMİR, Gümüşhane Valisi Veysel DALMAZ ve Rize Valisi Enver SALİHOĞLU'nun yanısıra birçok kamu kurum ve özel kuruluşlardan yöneticiler katıldı. Üniversitemizden ise Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim ÖZEN başta olmak üzere Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Selahattin KÖSE, Prof.Dr.Necati TÜYSÜZ ve Prof.Dr. Ahmet Uğur TURHAN ile fakülte Dekanları, Rektör Danışmanları, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürleri, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.
Doktora ve yüksek lisans diplomalarının verilmesini takiben fakülte, yüksekokul derecelerine giren öğrenciler ile bölüm, anabilim dalı ve program derecelerine giren öğrencilere mezuniyet belgeleri ve ödülleri verildi. Tüm öğrencilere mezuniyet belgeleri ve flamaları dağıtılması ile birlikte kepler havaya fırlatıldı. İsmail TÜRÜT'ün katıldığı konserle törene katılan öğrenci ve aileleri ile davetliler doyasıya eğlendiler. Tören havai fişek gösterileri ile sona erdi.

Rize ilinde bulunan fakülte ve meslek yüksekokulları mezuniyet törenlerini 19 Haziran 2006 tarihinde, Ordu ilinde bulunan fakülte ve meslek yüksekokulu ise mezuniyet törenlerini 23 Haziran 2006 tarihinde gerçekleştirdiler.

Gümüşhane Mühendislik Fakültesi ile Gümüşhane MYO Mezuniyet Törenlerini Birlikte Yaptılar
Üniversitemiz Gümüşhane Mühendislik Fakültesi ile Gümüşhane Meslek Yüksekokulu mezuniyet törenlerini 22 Haziran 2006 tarihinde Gümüşhane Mühendislik Fakültesi Binası önünde birlikte gerçekleştirdiler.

Gümüşhane Mühendislik Fakültesi Dekanlık Binasının açılışı yapıldı. Açılışı Gümüşhane Valisi Veysel DALMAZ ile Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim ÖZEN birlikte yaptılar.

Tören, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Mezuniyet ateşinin yakılmasının ardından mezunlar adına yapılan konuşmadan sonra sırasıyla Gümüşhane Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Osman BEKTAŞ, Gümüşhane Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Basri ERTAŞ ve Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim ÖZEN ile Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa CANLI mezun öğrencilere hitaben birer konuşma yaptılar.
Mezuniyet andının okunmasını takiben fakülte ve meslek yüksekokulu derecelerine giren öğrenciler ile bölüm derecelerine giren öğrencilere mezuniyet belgeleri ve ödülleri verildi.

Tören, Onuncu yıl marşı eşliğinde keplerin havaya fırlatılması ve havai fişek gösterileri ile sona erdi.

Giresun'da Mezuniyet Töreni
Giresun ilinde bulunan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulları mezuniyet törenlerini 16 Haziran 2006 tarihinde gerçekleştirdiler.

19 Eylül Spor Salonu'nda gerçekleştirilen törene Giresun Valisi Şükrü KOCATEPE, Giresun Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğg.Hüseyin GÜNEY, Giresun Belediye Başkanı Hurşit YÜKSEL, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Selahattin KÖSE, Giresun ilinde bulunan fakültelerin dekanları, yüksekokul ve meslek yüksekokul müdürleri, öğretim üyeleri, davetliler, öğrenci ve aileleri katıldı.

Üniversitemiz adına törene katılan Rektör Yardımcımız Prof.Dr. Selahattin KÖSE, mezunlara hitaben bir konuşma yaptı.

Daha sonra fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulunda dreceye giren öğrencilere mezuniyet belgeleri ve ödülleri verildi.

"Geleceğimizle Buluşuyoruz" Projesi
Üniversitemiz İşletme ve Ekonomi Kulübü "Geleceğimizle Buluşuyoruz" projesi kapsamında 23-25 Haziran 2006 tarihleri arasında Trabzon'da gerçekleşti.

Van 30 Ağustos İlköğretim Okulu ile Üniversitemiz İşletme ve Ekonomi Kulübü'nün ortaklaşa gerçekleştirdiği "Geleceğimizle Buluşuyoruz" projesi ile 30 Ağustos İlköğretim Okulu, okul kütüphanesinden en çok kitap okuyan 10 öğrenci KTÜ'lü ağabey ve ablaları ile buluşuyor.

23-25 Haziran 2006 tarihleri arasında öğrencileri ağırlayan Üniversitemiz İşletme ve Ekonomi Kulübü misafirlerine dolu dolu 3 günlük bir programla beraber ödüllendirdiler.

Genel Kurul
Üniversitemiz İşletme ve Ekonomi Kulübü 7. Olağan Genel Kurulu 5 Haziran 2006 tarihinde Danışman Yrd.Doc.Dr. Talha USTASÜLEYMAN başkanlığında gerçekleştirdi. Yapılan Genel Kurulda 2006-2007 dönemi başkanlığına Abdulkadir KILIÇ seçildi.

İngilizce Tiyatro Gösterisi
30 Mayıs 2006'da KTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu Temel İngilizce Hazırlık Bölümü başlangıç (beginner) hazırlık Lisans öğrencileri iki perdelik yaklaşık 1,5 saat süren bir oyun hazırladılar.

Hem ilginç teması hem de KTÜ'de ilk kez İngilizce bir tiyatro oynanması açısından hem öğretim elemanı ve öğrenciler tarafından hem de yerel basın ve medya tarafından büyük ilgiyle karşılandı. KTÜ İngilizce Hazırlık Okulu projelerinin bir parçası olarak yürütülen İngilizce tiyatro oyunu ile ilgili olarak hazırlık başlangıç grubu öğrencileri aynı oyunu Trabzon Devlet Tiyatrosunda da oynamak istediklerini belirterek hem yabancı dil hem de sosyal açıdan bu tür etkinliklerin çok faydalı olduğunu dile getirdiler.
 • Atamalar
  Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Yılmaz BÜLBÜL, Yrd.Doç.Dr. Fahri UÇAR, Yrd.Doç.Dr. Figen CELEP, Yrd.Doç.Dr. Hafız AYDIN ve Yrd.Doç.Dr. Sevim AYDIN Doçent olarak atandılar.
   

 • Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Nevin KARABÖCEK Doçent olarak atandı.
   

 • Fen Edebiyat Fakültesi öğretim elemanı Öğr.Gör. Ali ÖZTÜRK Yardımcı Doçent olarak atandılar.
   

 • Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Ahmet BİRİNCİ Doçent olarak atandı.
   

 • Mühendislik Fakültesi öğretim elemanı Öğr.Gör. Bayram UZUN Yardımcı Doçent olarak atandı.
   

 • Dr. Serdar TOPALOĞLU, Tıp Fakültesi'ne Yardımcı Doçent olarak atandı.
   

 • Trabzon Meslek Yüksekokulu öğretim elemanı Öğr.Gör. Cemalettin KALAYCI Yardımcı Doçent olarak atandı.
   

 • Tıp Fakültesi öğretim elemanı Öğr.Gör. Abdulkadir GÜNDÜZ Yardımcı Doçent olarak atandı.
   

 • Dr. Murat KÜÇÜKUĞURLU, Fen-Edebiyat Fakültesi'ne Yardımcı Doçent olarak atandı.
   

 • Dr. Murat İhsan KÖMÜRCÜ, Mühendislik Fakültesi'ne Yardımcı Doçent olarak atandı.
   

 • Gümüşhane Mühendislik Fakültesi öğretim elemanı Öğr.Gör. Ramazan LİVAOĞLU Yardımcı Doçent olarak atandı.
   

 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Adem KALÇA Doçent olarak atandı.

KTÜ'de Kültürel Etkinlikler

Seminer
* Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen "Profesyonellerden Seminerler" programı çerçevesinde, AK Emeklilik Doğu Karadeniz Ekibi Yöneticisi Yavuz ÖZTÜRK, 5 Haziran 2006 tarihinde "Bireysel Emeklilik Sistemi ve Sistem İçerisindeki İstihdam Olanakları" konusunda, Serbest muhasebeci ve Mali Müşavir Fehmi BİRİNCİ, 16 Haziran 2006 tarihinde "Serbest Muhasebecilik, Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavir" konusunda yüksekokul öğrencilerine birer seminer verdiler.

Konferans
* Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi ve Bölüm Başkanı Doç.Dr. Gökhan KOÇER'in konuşmacı olarak katıldığı "Avrupa Birliği: Tek Yön mü? Çıkmaz Sokak mı? Türk Dış Politikası Açısından Bir Değerlendirme" adlı konferans 31 Mayıs 2006 tarihinde Sabri Bahadır Kültür Merkezi'nde yapıldı.

* Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Asım KADIOĞLU tarafından Türkiye'ye davet edilen Macaristan Bilimler Akademisi Biyoloji Araştırma Enstitüsü'nden (Szeged) Prof.Dr. Gyözö GARAB, 21 Haziran 2006 tarihinde "Photosynthetic Light Reactions-Trends in Photosynthetic Research" konusunda, 22 Haziran 2006 tarihinde ise "Thermo-Optic Mechanism-Light Adaptation and Photoprotection of Plants" konusunda Fen-Edebiyat Fakültesi Nazım Terzioğlu Anfisinde konferans verdi.

Toplantı
KTÜ Karadeniz, Kafkasya ve Orta Asya UAM Müdürü Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu, İcra Direktörlüğü Danışmanı olarak görev yaptığı International Black Sea Club'un 1-4 Haziran 2006 tarihinde Ukrayna'nın Odessa kentinde toplanan Yönetim Kurulu ve İş Konseyi toplantıları ile 17. Genel Kurulu'na davetli olarak katıldı. 8 ülkeden 25 şehrin üyeliği ile kurulan International Black Sea Club; Karadeniz havzasında çevre, ekonomi, bilim, kültür ve sanat alanlarında işbirliğini amaçlayan bir sivil toplum örgütü olup, Trabzon Belediyesi 2005-2008 dönemi için kulüp başkanlığını üstlenmiş bulunmaktadır.

ENFOSEM'in İlk Sertifikaları Verildi
Üniversitemiz KTÜSEM bünyesinde faaliyet gösteren Enformatik Bölümü Sürekli Eğitim Merkezi (ENFOSEM), Temel Bilgisayar Kullanımı, Web Tasarımı ve Organizasyonu, C# ile nesne yönelimli programlama ve internet programcılığı eğitim programlarını başaran ilk kursiyerlerine başarı belgeleri, Rektör Yardımcımız Prof.Dr. Selahattin KÖSE tarafından 15 Haziran 2006 tarihinde Rektörlük Senato Salonunda yapılan törenle takdim edildi.

Enformatik Bölümü Trabzon Belediyesi'nin Web Sayfasını Yeniledi
Üniversitemiz Enformatik Bölümü Trabzon Belediyesi ile 1 yıla yakın süren bir çalışma sonucunda Trabzon Belediyesi'nin Web Sitesini yeniledi. Yenilenen web sitesi ile birlikte Trabzon Belediyesi'nin interaktif hizmetleri de artırılmış oldu.

19 Haziran 2006 tarihinden itibaren Trabzon Belediyesi tarafından hizmete açılan web sitesine http://www.trabzon.bel.tr linkinden ulaşılabilmektedir.

Bilişim Destek Hizmet Vermeye Başladı
Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde verilen bilişim hizmetlerinden akademisyen ve öğrencilerimizin daha hızlı ve etkin biçimde yararlanabilmeleri için Üniversitemiz Enformatik Bölümü tarafından BİLİŞİM DESTEK sayfası hazırlayarak www.ktu.edi.tr sayfasındaki bilişim destek veya http://destek.ktu.edu.tr linkinden internet üzerinden hizmet vermeye başladı.
 

KTÜ Yüzme Havuzu Açıldı
M
Üniversitemiz yüzme havuzu 2006 sezonu 16 Haziran 2006 tarihinde açıldı. Havuzun bakım günü olan Pazartesi günü dışında 09.30-19.30 saatleri arasında öğrenci, personel, misafir ve mezunlarımız belirlenen program dahilinde havuzdan yararlanabilecekler.

Mezun ve misafirler için havuza girişler Üniversitemizden alınacak giriş kartı ile yapılacak. Giriş kartı başvuruları 2 fotoğraf ile başvuru formu doldurularak Güvenlik Müdürlüğüne yapılacak.

0-6 yaş grubu arası çocuklardan ücret alınmayacak olup, Salı ve Perşembe günleri antrenör eşliğinde aerobik çalışması yapılmaktadır.

Ayrıca, 2006 sezonunda havuz başında yapılacak etkinlikler, Havuz Müdürlüğü ile görüşülerek günlük programı bozmayacak, hijyenik kurallara uyulması kaydıyla Pazar günleri saat 16.00'dan sonra yapılabilecek.

Vefat ve Başsağlığı
* Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. M.Reşat SÜMERKAN'ın annesi vefat etti.
* Üniversitemiz Döner Sermaye İşletme Müdürü Turhan SAKA'nın annesi vefat etti.

Ölenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz.