Karadeniz Teknik Üniversitesi Haber Bülteni
TARİH: 12 / 26 Haziran  2006                                     www.ktu.edu.tr                                                      SAYI: 299

39. Dönem Mezuniyet Töreni 24 Haziran'da Yapılacak
Üniversitemizin 2005-2006 eğitim-öğretim yılı 39. Dönem Mezuniyet Töreni 24 Haziran 2006 tarihinde yapılacak.

Trabzon'da bulunan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının katılımı ile gerçekleştirilecek 39. Dönem Mezuniyet Töreni 24 Haziran 2006 Cumartesi günü saat 19.00'da KTÜ Çim Futbol Sahası'nda gerçekleştirilecek.

Üniversitemiz Gümüşhane Mühendislik Fakültesi ile Gümüşhane Meslek Yüksekokulu mezuniyet törenlerini 22 Haziran 2006 Perşembe günü saat 19.00'da Gümüşhane Mühendislik Fakültesi önünde yapacaklar.

Bahar Yarıyılı Dersleri Sona Erdi
Üniversitemizde 20 Şubat 2006 Pazartesi günü başlayan 2005-2006 eğitim-öğretim bahar yarıyılı dersleri 9 Haziran 2006 Cuma günü sona erdi.

2005-2006 eğitim-öğretim bahar yarıyılı yarıyıl sonu sınavları 12-23 Haziran 2006 tarihleri arasında, bahar yarıyılı yarıyıl sonu mazeret sınavları 26-28 Haziran 2006 tarihleri arasında, bahar yarıyılı bütünleme sınavları ise 11-22 Eylül 2006 tarihleri arasında yapılacak.

2006-2007 eğitim-öğretim yılı, 25 Eylül 2006 Pazartesi günü yapılacak Açılış Töreni ile başlayacak.

Protokol İmzalandı
Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Toplantı Salonu'nun yeniden düzenlenmesi ve anfi yenileme çalışmalarını gerçekleştirmek üzere, Sürmene eşrafından Ayşe Saime MURTEZAOĞLU bağışta bulundu.

Bunun için Üniversitemiz Rektörlük binasında gerçekleştirilen imza töreninde Üniversitemiz adına Rektör Prof.Dr. İbrahim ÖZEN ile Ayşe Saime MURTE-ZAOĞLU arasında bir protokol imzalandı.

KTÜ ve OXFORD Üniversitesi Endüstriyel Matematik İşbirliği
1Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü ile Oxford Üniversitesi Endüstriyel ve Uygulamalı Matematik Araştırma Merkezi işbirliği ve üniversitemiz ile Ticaret ve Sanayi Odasının destekleriyle 25-26 Mayıs 2006 tarihleri arasında Fen-Edebiyat Fakültesi Nazım Terzioğlu Konferans Salonunda Endüstriyel Matematik Çalıştayı düzenlendi.

İki gün süren çalıştay açılış programında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin KÖSE, endüstriyel matematiğin üniversite-sanayi işbirliğinin gelişimi açısından önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan İNAN ise üniversitemiz ve Oxford Üniversitesi arasında başlatılan işbirliğinin daha da geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu alanda ülkemizde ilk olmayı hedeflediklerini ifade ettiler.

Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman GÜRSOY ve Program koordinatörü Prof. Dr. Erhan COŞKUN, çalıştayın üniversitemizde bu alanda düzenlenen ilk program olması ve gelişmiş üniversitelerle üniversitemiz arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi açısından son derece önemli olduğunu vurgulayarak, üniversitemizde oluşturulması arzu edilen Endüstriyel ve Uygulamalı Matematik Araştırma Merkezi kapsamında bu tür ortak faaliyetlere diğer gelişmiş üniversitelerle devam etmek istediklerini ifade ettiler.

İki gün süren programda Oxford Üniversitesinden Uygulamalı ve Endüstriyel Matematik Araştırma Merkezi(OCIAM: Oxford Centre for Industrial and Applied Mathematics) araştırmacılarından İngiltere'de Endüstriyel Matematik çalışmalarını organize eden Smith Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. John Ockendon ve Prof. Dr. Hilary OCKENDON ile Dr. Peter HOWELL ve üniversitemizden Matematik Bölümü Uygulamalı Matematik Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Erhan COŞKUN konuşmacı olarak katıldılar.

1.Ulusal Okulöncesi Eğitimi Öğrenci Kongresi
16-18 Mayıs 2006 tarihlerinde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde düzenlenen “I. Ulusal Okulöncesi Eğitimi Öğrenci Kongresi” ne Üniversitemiz Fatih Eğitim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği programında okumakta olan 3. sınıf ve 4. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu 9 kişilik öğrenci grubu, Öğr. Gör. Ümit ARSLAN danışmanlığında katıldı.

18 üniversitenin okul öncesi öğretmenliği programı öğrencilerinin katıldığı kongreye son sınıf öğrencilerimiz, “Okul Öncesi Eğitiminin Yaygınlaştırılmasında Karşılaşılan Problemler” başlıklı bildirileri ile katıldı ve bildiriyi Temel TÜRKÜN sundu.

Etkinlikler
Konferans
Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Sonay ÇEVİK, "İtalya'dan Kent Mekanları-1: Floransa, Pisa, Siena" konulu konferansı 8 Mayıs 2006 tarihinde, "İtalya'dan Kent Mekanları-2: Roma, Pompei, Napoli" konulu konferansı 30 Mayıs 2006 tarihinde ve "İtalya'dan Kent Mekanları-3: Venedik, Sirmione, Verona" konulu konferansı ise 8 Haziran 2006 tarihinde KOSGEB Konferans Salonunda gerçekleştirdi.

Söyleşi
Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Beslenme ve Diyabet Bölümü diyetisyeni Osman Zeki KAHRİMAN, TRT Genel Müdürlüğü Trabzon Bölge Müdürlüğünün yapımı olan Karadenizden adlı program içersinde 22 Mayıs 2006 tarihinde “Çocuklarda Obezite” ve 5 Haziran 2006 tarihinde ise “Kontrolsüz Yapılan Diyetlerin Zararları” konularında canlı yayında söyleşiye katıldı.

Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi İstanbul'da Fuara Katıldı
Üniversitemiz Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi, 8-11 Haziran 2006 tarihleri arasında İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlenen "Future Fish Eurasia Fuarı"na katıldı.

Fuarda, Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Bölümleri, Öğrenci Kolları ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri Derneği'nin tanıtımları yapıldı.

İç Mimarlık Bölümü'ne Ödül
Türkiye ve KKTC'den Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin katıldığı iki aşamalı "Kalesinterflex Ulusal Tasarım Yarışması"nda Üniversitemiz Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü 4.sınıf öğrencilerinden Selami YILMAZ 1.lik Ödülü kazandı.

Ödül
Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof.Dr. Alemdar BAYRAKTAR'ın danışmanlığında İnşaat Mühendisi Ahmet Neim KAHVECİ'nin 2005 yılında hazırlamış olduğu "Zemin Esnekliğinin Beton Ağırlık Barajların Statik Davranışına Etkisi" adlı bitirme çalışması Baraj Güvenliği Derneği tarafından birincilik ödülüne layık görüldü.

Öğrenci Kurultayı
TÜniversitemiz Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi'ne kayıtlı bulunan 123 öğrenci arasında, 16 Mayıs 2006 tarihinde yapılan öğrenci kurultayında Öğrenci Temsilciliğine Salih İLHAN, Öğrenci Temsilci Yardımcılığına ise Osman GÖK seçildi.

Ödül Gecesi
Üniversitemiz İşletme ve Ekonomi Kulübü Medyatik Anket 2005 Ödül Gecesi düzenledi.

3 Haziran 2006 tarihinde KTÜ Prof.Dr. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Medyatik Anket 2005 Ödül Gecesi programının açılış konuşmasını İşletme ve Ekonomi Kulübü Başkanı Harun ÇİFTÇİ yaptı. Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. İbrahim ÖZEN, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Kamil YAZICI'nın birer konuşma yaptığı ödül gecesine çok sayıda izleyici katıldı. NEW'in de katıldığı gecede Modern Dans Ekibi'nin gösterisi ilgiyle izlendi.

Mezuniyet Balosu
Üniversitemiz İşletme ve Ekonomi Kulübü'nün düzenlediği İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezuniyet Balosu 2 Haziran 2006 tarihinde Zorlu Grand'da yapıldı.

Geleneksel olarak düzenlenen Mezuniyet balosunda 24. dönem mezunları buluştu. Açılış konuşmasını İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Kamil YAZICI ve Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Harun TERZİ'nin yaptığı baloya katılan çok sayıda öğrenci doyasıya eğlendiler.

KTÜ'de Kültürel Etkinlikler
Konser
Trabzon Rotaract Kulübü tarafından düzenlenen Cihat AŞKIN (Keman) ve Mehru ENSARİ'nin (Piyano) verecekleri "Klasik Müzik" konseri 12 Haziran 2006 Pazartesi günü saat 19.30'da KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Konser
Trabzon Genç Müzisyenler Derneği tarafından düzenlenen "Gençlik Konseri" 18 Haziran 2006 Pazar günü saat 19.00'da KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Konser
Üniversitemiz Fatih Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen "Türk Sanat Müziği" konseri 6 Haziran 2006 tarihinde KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Gösteri
Trabzon Müzik ve Halkoyunları Gençlik Spor Kulübü ve Derneği tarafından düzenlenen "İmece" gösterisi 17 Haziran 2006 Cumartesi günü saat 19.30'da KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak

Tiyatro
Trabzon Yomra Fen Lisesi tarafından düzenlenen "Oyunlarla Yaşayanlar" adlı oyun 14 Haziran 2006 Çarşamba günü saat 19.00'da KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Tiyatro
Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan tiyatro 8 Haziran 2006 tarihinde KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Tiyatro
Üniversitemiz Fatih Eğitim Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan drama 7 Haziran 2006 tarihinde KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Sergi
Trabzon Meslek Yüksekokulu El Sanatları Programının hazırlamış olduğu yıl sonu sergisi 20-24 Haziran 2006 tarihleri arasında Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'de sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Akademik Yükselme
Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Şükrü ULUSOY Profesör olarak atandı.

Atama

Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Cihan ÖREM, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç.Dr. Ahmet EROĞLU, Doç.Dr. Ahmet Can ŞENEL, Doç.Dr. Erdem Nail DUMAN Doçent kadrosuna atandılar.

Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Semra ÇOLAK, Doçent kadrosuna atandı.

Dr. Muhammet Vefa AKPINAR, Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalına Yardımcı Doçent olarak atandı.

Diş Hekimliği Fakültesi öğretim elemanı Öğr.Gör.Dt. Cemal YEŞİLYURT, Yardımcı Doçent kadrosuna atandı.


Yabancı Diller Yüksekokulu'nda Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Rektör Prof. Dr. İbrahim ÖZEN ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necati TÜYSÜZ ile Rektör Danışmanları Yrd.Doç.Dr. Muzaffer TUNÇ ve Uzm.Bilal KINAY, 6 Haziran 2006 tarihinde Yabancı Diller Yüksek Okulu'nu ziyaret ettiler. Bu ziyarette, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Naci KAYAOĞLU başkanlığında gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında idari kadroyla okulun işleyişi, faaliyetleri ve mevcut problemleri anlatıldı. Karşılıklı bilgi alışverişi içerisinde geçen bilgilendirme toplantısında yüksekokulun gelecek 5 yıllık plan ve varılacak hedefler konuşuldu.

İİBF e-Dönüşümünü Tamamlıyor
Bir süre önce, bilgisayar laboratuvarlarına Avrupa Sertifikası (ECDL) alan Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, bünyesinde kurduğu Bilgi-İşlem Birimi ile akademik ve idari personeline hizmet vermeye başladı. Kurulan Bilgi-İşlem Birimi'nde;
- Optik sınav okunması ve nota dönüştürülerek web ortamına aktarılması,

- Fakülte personeline ait dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarına her tür donanım ve yazılım desteği verilmesi,

- Fakülteye ait veri tabanı oluşturulması ve bu bilgilerin interaktif kullanılması,

- Fakülteye ait İİBF-server'in kurularak hizmet vermesi,

- İnternet ve sunum cihazı bulunan teknoloji anfi ve sınıflarına teknik destek verilmesi,

verilen hizmetler arasında yer almaktadır.
 

Emekli Olanlar
Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü akademik personelinden Uzm. İlhami ŞENSOY emekli oldu.

Kendilerine Üniversitemizdeki hizmetlerinden dolayı şükranlarımızı sunar, yeni yaşamlarında sağlık ve mutluluklar dileriz.

Hoş Geldin Bebek

Üniversitemiz Rektörlük Sekreterlerinden Şennur KOVANCI ile Ali KOVANCI çiftinin bir kız çocukları dünyaya geldi.

Kendilerini tebrik ediyoruz.

Vefat ve Başsağlığı

* Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Kayan KUZEYLİ'nin kayınpederi vefat etti.

* Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Mehmet Emin ARICI'nın annesi vefat etti.

* Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Mehmet Salih ÇOLAK'ın kayınpederi vefat etti.

* Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim elemanı Arş.Gör.Dr. Cevdet DEMİRTAŞ'ın amcası vefat etti.

Ölenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz.