Karadeniz Teknik Üniversitesi Haber Bülteni
TARİH: 1 / 14 Mayıs  2006                                             www.ktu.edu.tr                                                      SAYI: 296

4. Ulusal Üniversitelerarası Tiyatro Festivali Yapıldı
Üniversitemiz tarafından düzenlenen "4.Ulusal Üniversitelerarası Tiyatro Festivali", 17-28 Nisan 2006 tarihleri arasında KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı.

17 Nisan 2006 tarihinde Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun sahnelediği "Ağalık Belası" adlı oyunla başlayan "4.Ulusal Üniversitelararası Tiyatro Festivali" 19 Nisan 2006 tarihinde Erciyes Üniversitesi İİBF Tiyatro Topluluğunun sahnelediği "Fehim Paşa Konağı" adlı oyunla devam etti. Üniversitemiz Tiyatro Kulübü'nün hazırladığı "Kadınlık Bizde Kalsın" adlı oyun 21 Nisan 2006 tarihinde, Gazi Üniversitesi Tiyatro Akademi'nin hazırladığı "Çöplük" adlı oyun 24 Nisan 2006 tarihinde, Bahçeşehir Üniversitesi Müzikal&Tiyatro Topluluğu'nun hazırladığı "Cimri" adlı oyun 26 Nisan 2006 tarihinde sahnelendi.
4. Ulusal Üniversitelerarası Tiyatro Festivali, 28 Nisan 2006 tarihinde Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Devrek MYO Tiyatro Topluluğu'nun hazırladığı "İstanbul Efendisi" adlı oyunun sahnelenmesiyle sona erdi.

Yardım Kampanyası Plaket Töreni
Üniversitemizde okuyan muhtaç öğrenciler için başta Rektörümüzün eşi Ayla ÖZEN olmak üzere Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve öğretim üyelerimizin eşleri tarafından 15 Aralık 2005 tarihinde düzenlenen giyecek toplama kampanyasına maddi destek sağlayanlara plaket vermek üzere 26 Nisan 2006 tarihinde bir tören düzenlendi.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı binasında düzenlenen törene Yardım Kampanyasını yürüten Ayla ÖZEN ile Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Selahattin KÖSE ve Necati TÜYSÜZ, Rektör Danışmanları Prof.Dr. Mehmet ASLAN, Yrd.Doç.Dr. Muzaffer TUNÇ ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkan V. Necmi KIRKBİR ve yardımseverler katıldı. Yardım Kampanyasını yürüten Ayla ÖZEN bir konuşma yaparak maddi ve manevi yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkür etti ve ardından yardımda bulunanlara plaketleri verildi.

Sürmene'de Açılacak Yüksekokul'un Binası İşadamı Abdullah KANCA'dan
Hayırsever işadamı Abdullah KANCA, Sürmene Çamburnunda yaklaşık 7 Milyon YTL.'ye malolacak meslek yüksekokulu binası yaptırarak Üniversitemize bağışlayacak. Bu konu ile ilgili protokol 24 Nisan 2006 tarihinde Rektörlüğümüz adına Rektör Prof.Dr. İbrahim ÖZEN ile işadamı Abdullah KANCA arasında imzalandı. Açılacak okulda Makina, Gemi Makinaları, Mekatronik, Elektrik-Elektronik, Deniz ve Liman İşletme programları yer alacak.

Kütüphane ve Elektronik Veri Tabanları Bilgilendirme-Kullanıcı Eğitimi Semineri Üniversitemizde Yapıldı
Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığınca düzenlenen "Kütüphane ve Elektronik Veri Tabanları Bilgilendirme-Kullanıcı Eğitimi" semineri 11 Nisan 2006 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Seminerin açılışı saat 09.00'da Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Selahattin KÖSE tarafından yapıldı. Ardından Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı personeli Uzman Kütüphaneci, Veri Tabanları ve Periyodik Sorumlusu Uzm. Güner ÖZGÜR tarafından KTÜ Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi'nin tanıtımı yapıldı.

İki oturum halinde gerçekleştirilen seminerde sabah oturumunda "ANKOS'un Abone Olduğu Veri Tabanları"nın tanıtımı Şemsa Olşen GÜZELDERE tarafından, "Serials Solutions Article Linker Veri Tabanı"nın tanıtımı Atilla İKİNCİ tarafından, "PROQUEST Healt and Medical Package, PROQUEST Dissertations and Theses Veri Tabanları"nın tanıtımı Ebru SİPAHİ tarafından yapıldı. Öğleden sonra yapılan oturumda ise "EBSCOHOST Veri Tabanı"nın tanıtımı Erol GÖKDUMAN tarafından, "SCOPUS Veri Tabanı"nın tanıtımı Mine TONTA tarafından, "MİKRO Tanıtımı, EU Publications Ürünleri, OECD Ürünleri"nin tanıtımı Dilek BAYIR, "BENTHAM Ürünleri, IHS Ürünleri, Specs&Standards" tanıtımı ise Metin TUNÇ tarafından yapıldı.

Üniversitemiz Samsun'da Düzenlenen Tanıtım Günlerine Katıldı
6-8 Nisan 2006 tarihleri arasında Samsun'da düzenlenen "4. Karadeniz Uluslararası Yükseköğretim Tanıtım Günleri"ne Üniversitemiz de katıldı.

Tanıtım Programına, Rektör Danışmanı Prof.Dr. Hikmet KARAÇAM'ın önderliğinde Üniversitemiz İşletme ve Ekonomi Kulübü'nden Harun ÇİFTÇİ, Merve ALIŞ ve Eray KARAR'dan oluşan bir ekip katıldı.

Tanıtım ekibi tarafından düzenlenen iki ayrı konferansta Üniversitemizin fakülte ve bölümlerinin yanı sıra sosyal imkanları, kampüs ortamı ve meslekler hakkında, üniversiteye hazırlanan öğrenciler bilgilendirildi. 3 gün devam eden tanıtım günleri süresince Üniversitemizi tanıtan çeşitli materyaller dağıtıldı.

Üniversitemizin tanıtımı açısından son derece başarılı geçen tanıtım programına Üniversitemizin yanısıra çok sayıda devlet ve vakıf üniversitesi katıldı.

Doğu Karadeniz Turizm Potansiyelinin Geliştirilmesi Paneli
Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde, 18 Nisan 2006 tarihinde Üniversitemiz Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu tarafından yüksekokul konferans salonunda "Doğu Karadeniz Turizm Potansiyelinin Geliştirilmesi" konulu bir panel düzenlendi. Paneli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Öncel KOÇ yönetti. Panele, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Müdür V. Öğr.Gör. Hasan KIRMIZI, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Suat GÜRKÖK, Trabzon Müzeler Müdürü Nilgün Usta YILMAZER ve Thallassa Tour İşletme Sahibi ve Profesyonel Rehber Taner DEMİRBULUT panelist olarak katıldılar.

Panel, Kamu ve özel sektör temsilcileri, turistik işletme sahipleri ve yöneticilerinin yanı sıra, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından ilgiyle izlendi. Panel organizasyonunda görev alan Turizm Kulübü öğrencileri, ortaya koydukları başarılı organizasyonla sektör temsilcilerinin beğenisini topladı. Panel sonunda KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü öğrencileri tarafından konser verildi.
5.Ulusal Peyzaj Mimarlığı Öğrenci Sempozyumu
Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından düzenlenen "5.Ulusal Peyzaj Mimarlığı Öğrenci Sempozyumu" 20-22 Nisan 2006 tarihleri arasında KTÜ Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

İlk gün, Türkiye'de, peyzaj mimarlığı dalında eğitim veren üniversitelerin bölüm tanıtımlarının yer aldığı sempozyumda öğrenci bilim kulübü başkanları sunumlarını yaptılar.

İkinci gün ise Orman Fakültesi Dekanlık Toplantı Salonu'nda devam eden sempozyumda "Peyzaj Mimarlığında Yeni Hedefler" konu başlığı altında bildiriler sunuldu.

Son gün ise Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünce sempozyum çerçevesinde, kendi bölümleri adına her üniversiteden en fazla 3 lisans bölümü öğrencisinin katılabildiği proje yarışması ile sempozyum sona erdi.

Akademik Yükselme
Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Gamze ÇAN Profesör olarak atandı.

Atama
Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ertan BAYDAR, Eğitim-Öğretim ve Kariyer Planlamadan sorumlu Rektör Danışmanı olarak atandı.

Fatih Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Zihin Engelliler Eğitim Anabilim Dalı Başkanlığına Öğr.Gör. Abdullah KAVANOZ, İşitme Engelliler Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığına Öğr.Gör. Ahmet İSKENDEROĞLU atandı.

Dr. Sinan CANPOLAT, Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Fizyoloji Anabilim Dalına Yardımcı Doçent olarak atandı.

Dr. Şahinde YAVUZ, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı.

Bilimsel Etkinlikler

KONFERANS
Üniversitemiz İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen ve CCN Türk Finans Analiz Programı Yapımcısı ve Sunucusu Yiğit BULUT'un konuşmacı olarak katıldığı "2006 Türkiye Ekonomisi'nin Analizi" konulu konferans 18 Nisan 2006 tarihinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mehmet Yazıcı Anfisinde yapıldı.

Microsof Türkiye, Türkiye Bilişim Derneği ve Üniversitemiz Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Kulübü'nün ortaklaşa düzenlediği "Genç Yazılımcılar: Hedef Bilgi Toplumu" konulu konferans 19 Nisan 2006 tarihinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Halis Duman Anfisinde yapıldı.

Üniversitemiz Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu Bilişim Kolu tarafından, İnternet Haftası Etkinlikleri çerçevesinde; 20 Nisan 2006 tarihinde İ.Doğu Gözaçan konferans salonunda Öğr.Gör. Ahmet AKTOĞAN ve Öğr.Gör. Yusuf ÖZTÜRK internetle ilgili çeşitli seminerler verdiler. 21 Nisan 2006 tarihinde ise Telekom Trabzon İl Genel Müdürü Ergin BEKTAŞ'ın konuşmacı olarak katıldığı "İnternet ve ADSL Alt Yapısı" konulu konferans yapıldı. 28 Nisan 2006 tarihinde ise Fatih Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Hasan KARAL ve Bölüm Başkan Yardımcısı Öğr.Gör. Ünal ÇAKIROĞLU'nun konuşmacı olarak katıldıkları "E-Devlet Uygulamaları" konulu konferans yapıldı.

Üniversitemiz Mimarlık Fakültesi'nin, Trabzon Şehir Plancıları Odası Temsilciliği'nin katkılarıyla düzenlediği ve SHP Genel Başkanı Murat KARAYALÇIN'ın konuşmacı olarak katıldığı "Kentsel Gelişme, Kentsel Dönüşüm, Kent Yönetimi, Gelecek ve AB" konulu konferans 28 Nisan 2006 tarihinde Mimarlık Bölümü Laboratuvarında yapıldı.

Üniversitemiz Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu Pazarlama Kulübü öğrencileri tarafından düzenlenen ve Gazeteci Yazar Osman DİYADİN'in konuşmacı olarak katılacağı "Türkiye Gündemi" konulu konferans 2 Mayıs 2006 Salı günü saat 10.00'da Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu'nda yapılacak.

Üniversitemiz tarafından düzenlenen ve Em.Tümgen. Orhan PAMUKOĞLU'nun konuşmacı olarak katılacağı konferans 15 Mayıs 2006 Pazartesi günü Üniversitemizde yapılacak.

BAHAR OKULU
Üniversitemiz Biyoloji Kulübü tarafından 1-4 Haziran 2006 tarihleri arasında "1.Moleküler Biyoteknoloji Bahar Okulu" düzenlenecek. Başvurular 19 Nisan - 19 Mayıs 2006 tarihleri arasında KTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'ne yapılabilecek.SEMİNER
Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü tarafından düzenlenen ve Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. A.Nihat BERKER'in konuşmacı olarak katıldığı "Elektronik Modellerin Renormalizasyon Grubu Çözümü ve Yüksek Sıcaklık Süperiletkenliği" konulu seminer 14 Nisan 2006 tarihinde Fizik Bölümü Büyük Anfi'de yapıldı.

Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü tarafından düzenlenen ve İTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Bedia Erim BERKER'in konuşmacı olarak katıldığı "Kapiler Elektroforez" konulu seminer 14 Nisan 2006 tarihinde Kimya Bölümü'nde yapıldı.

Üniversitemiz İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Kulübü, bu yıl 9.su kutlanan İnternet Haftası etkinlikleri çerçevesinde Türk Telekom Trabzon İl Müdürlüğü ile ortaklaşa 11 Nisan 2006 tarihinde Trabzon Mimar Sinan İlköğretim Okulu'nda, 12 Nisan 2006 tarihinde Araklı Anadolu Öğretmen Lisesi'nde, 13 Nisan 2006 tarihinde Of Bahattin Ulusoy Endüstri Meslek Lisesi'nde, 19 Nisan 2006 tarihinde Akçaabat Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda ve Beşikdüzü İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi'nde eğitim seminerleri düzenlendi.

Üniversitemiz Fatih Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü tarafından düzenlenen Eğitim Seminerleri kapsamında, 10 Nisan 2006 tarihinde düzenlenen "İşaret Dilinin Bilgisayara Uyarlanması, - Görsel Engelliler İçin Yapay Zeka Uygulamaları" konulu seminer, Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Vasıf V.NABİYEV tarafından, Fatih Eğitim Fakültesi'nde verildi.

Üniversitemiz Fatih Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü tarafından İnternet Haftası münasebetiyle 17-21 Nisan 2006 tarihleri arasında Türk Telekom Trabzon İl Yöneticiliği tarafından bir stand açıldı. Y.Müh. Ergin BEKTAŞ tarafından "İnternet Erişim Teknolojileri ve Telekonferans" konusunda bir konferans verildi.

Üniversitemiz Turizm Kulübü tarafından 19 Nisan 2006 tarihinde Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencilerine bir seminer düzenlendi. Seminerde, Karadeniz Çevre Derneği (KAÇED) Başkanı Dr.Yaşar YEĞEN, kurumun veya bireyin güçlü yanlarını belirleyerek bunları en uygun fırsatlarla eşleştiren, zayıf ve tehdit edici yönleri azaltmayı hedefleyen ve stratejik planlama aracı olan "SWOT Analizi" konusunda bilgi verdi.

Birinci Su Ürünleri Seminerler Dizisi 18 Nisan 2006 tarihinde Üniversitemiz KOSGEB Salonu'nda gerçekleştirildi. Seminerde Prof.Dr. Ertuğ DÜZGÜNEŞ, Prof.Dr. İbrahim OKUMUŞ, Doç.Dr. Hamdi ÖĞÜT, Yrd.Doç.Dr. Coşkun ERÜZ ve Yrd.Doç.Dr. Nadir BAŞÇINAR "Karadenizde Balıkçılık ve Sorunları" konulu sunumları yaptılar.
 

Turgut ÖZAKMAN KTÜ'de
Üniversitemiz tarafından düzenlenen ve Turgut ÖZAKMAN'ın konuşmacı olarak katılacağı "İstiklal Harbi ve Gazi Mustafa Kemal" konulu konferans 10 Mayıs 2006 Çarşamba günü Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak. Konferansın yanı sıra Okt. Veysel USTA'nın "Atatürk'ün Fotoğraflarla Trabzon Gezileri" konulu fotoğraf sergisi ve konferansı gerçekleştirilecek.

Üniversitemize 23 Nisan Ziyareti
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencilerinden Buse ÇOBANOĞLU ve Doğuş SÖNMEZ, 21 Nisan 2006 tarihinde Üniversitemiz Rektörlük Makamını ziyaret etti. Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim ÖZEN'in makamına temsili olarak 8.sınıf öğrencisi Buse ÇOBANOĞLU oturdu.

Ziyaret sırasında Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencileri Buse ÇOBANOĞLU ve Doğuş SÖNMEZ, Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim ÖZEN'e Üniversitemiz hakkında sorular sorarak KTÜ'nün hedefleri hakkında bilgiler aldılar.

Tarih Bölümü Semineri
Doç.Dr. Hanefi PALABIYIK'ın sunduğu "İslam Tarihçiliği (Geçmişi ve Bugünü)" konulu seminer 19 Nisan 2006 tarihinde yapıldı.
Prof.Dr. Kenan İNAN'ın sunacağı "17.Yüzyıl Ortalarında Trabzon'da Sosyal ve Ekonomik Hayat" konulu seminer 3 Mayıs 2006 Çarşamba günü saat 14.00'de Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Seminer Salonunda yapılacak.

Mimarlık Bölümü Toplantıları Programı
Yrd.Doç.Dr. Hamiyet ÖZEN'in sunduğu "Renkler ve Mevsimler (Doğa Konulu Gösteri)" konulu toplantı 19 Nisan 2006 tarihinde yapıldı.

Prof.Dr. Mustafa KANDİL'in sunacağı "Ev Mimarisi Üzerine Düşünceler" konulu toplantı 3 Mayıs 2006 tarihinde,

Prof.Dr. Şengül GÜR ÖYMEN'in sunacağı "Küreselleşme ve Atatürk İlkeleri Bağlamında Türk Mimarlığı" konulu toplantı 10 Mayıs 2006 tarihinde yapılacak.
Toplantılar Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Alt Zemin Kat Salonu'nda saat 13.30'da başlayacaktır.

Küreselleşme ve Ulusal Egemenlik Konferansı
Üniversitemiz tarafından düzenlenen, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Selahattin KÖSE'nin yönettiği ve ADD Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Alparslan IŞIKLI'nın konuşmacı olarak katıldıkları "Küreselleşme ve Ulusal Egemenlik" konulu konferans 19 Nisan 2006 tarihinde KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde ve ardından Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu'da yapıldı.

"Genç Yazılımcılar: Hedef Bilgi Toplumu" Konferansı
Üniversitemiz Microsof Türkiye, Türkiye Bilişim Derneği ve Üniversitemiz Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Kulübü'nün ortak düzenlediği "Genç Yazılımcılar: Hedef Bilgi Toplumu" konulu konferans 19 Nisan 2006 Çarşamba günü saat 13.00'de Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Halis Duman Anfisinde yapılacak.

Turizm Öğrencileri Turizm Sezonunu Başlattılar
Üniversitemiz Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı 2.sınıf öğrencileri, Ülkemiz genelinde turizm sezonunun başlangıcı olarak 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinliklerini başlattılar.
Trabzon'un tarihi ve turistik değerlerini incelemek amacıyla, Öğr.Gör. Hasan KIRMIZI ve Profesyonel Turist Rehberi Nasan ALSAN eşliğinde şehir turu yaptılar. Turda, Atatürk Köşkü gezildi ve Ayasofya Müzesi ziyaret edildi. Trabzon'un bu iki önemli turistik varlığının tarihi değeri ve önemi hakkında müze yetkililerinden bilgiler alındı. Turizm Kulübü, 15 Nisan 2006 tarihinde Karadeniz'in diğer önemli bir turistik merkezi olan Ayder Yaylası'na gezi düzenledi.
 

Öğrenci Kulüp Faaliyetleri
KTÜ Avrupa Öğrencileri Forumu Kulübü (AEGEE-Trabzon)'dan 12 öğrenci, 23 Nisan - 2 Mayıs 2006 tarihleri arasında Almanya'nın Karlsruhe kentinde düzenlenen "Almanya'daki Türkiye-Avrupa Birliği Yolunda Türkiye" adlı AB destekli projeye katıldılar.

KTÜ Avrupa Öğrencileri Forumu Kulübü (AEGEE-Trabzon) Başkanı Hatice BİLGÜ, 4-7 Mayıs 2006 tarihleri arasında Polonya'nın Varşova kentinde AEGEE Genel Kurul Toplantısında Find Europe Projesi Koordinatörü adaylığına hak kazandı.

KTÜ'de Kültürel Etkinlikler

Konser
Karadeniz Folklor Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen "Bahar Konseri" 15 Nisan 2006 tarihinde KTÜ AKM'de yapıldı.
Üniversitemiz Pop Müzik Kulübünün düzenlediği "Pop Rock" konseri 16 Nisan 2006 tarihinde KTÜ AKM'de yapıldı.
Sebahat AKKİRAZ konseri 25 Nisan 2006 Salı günü saat 20.00'de KTÜ AKM'de yapıldı.

Üniversitemiz Türk Halk Müziği Kulübü'nün düzenlediği "Telden Dile" adlı konser 5 Mayıs 2006 Cuma günü saat 19.00'da KTÜ AKM'de yapılacak.
Yomra Kalkınma Vakfı Başkanlığı'nın düzenlediği Seher Dilmaç Konseri 7 Mayıs 2006 Pazar günü saat 19.00'da KTÜ AKM'de yapılacak.

Geleneksel Turizm Şenliği
Üniversitemiz Maçka Meslek Yüksekokulu tarafından organize edilen çeşitli etkinliklerin yer aldığı Geleneksel Turizm Şenliği 15-22 Nisan 2006 tarihleri arasında Maçka'da yapıldı.

Sergi
Üniversitemiz Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu Pazarlama Kulübü öğrencileri tarafından düzenlenen ve Gazeteci Yazar Osman DİYADİN'in konuşmacı olarak katılacağı "Türkiye Gündemi" konulu konferans 2 Mayıs 2006 Salı günü saat 10.00'da İ.Doğu Gözaçan Konferans Salonunda yapılacak.

Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü tarafından düzenlenen "İç Mimarlık Tasarım Ürünleri-Temel Sanat Eğitimi, Donatı Tasarımı, İç Mimari Proje" adlı öğrenci çalışmaları sergisi 2-9 Mayıs 2006 tarihleri arasında Mimarlık Laboratuvarında izleyicilerin beğenisine sunulacaktır. Ayrıca sergi kapsamında düzenlenen bir yarışma ile projeler izleyiciler tarafından değerlendirilerek her sınıf için seçilen birer projeye ödül verilecek.

Tiyatro
Tiyatro Kare'nin düzenlediği Sezai Aydın, Zeyno Gönenç, Şencan Güleryüz, Gamze Özçelik ve Fatma Murat'ın oynadığı "Seni Seviyorum" adlı oyun 4 Mayıs 2006 Perşembe günü saat 20.30'da KTÜ AKM'de sahnelenecek.

Spor
18-22 Nisan 2006 tarihleri arasında Antalya'da yapılan Üniversitelerarası Hentbol A Kategorisi müsabakalarına katılan Üniversitemiz Hentbol Takımı Süper Lig'e çıkmaya hak kazandı.

Emekli Olanlar
Fatih Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü öğretim elemanı Öğr.Gör. Ferruh UZUNALİ, Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümü öğretim elemanı Öğr.Gör. Halit SUİÇMEZ, idari personelinden Teknisyen Yardımcısı Abdulkadir SOLAK emekli oldular.

Kendilerine Üniversitemizdeki hizmetlerinden dolayı şükranlarımızı sunar, yeni yaşamlarında sağlık ve mutluluklar dileriz.

Vefat ve Başsağlığı
* Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Cemal BIYIK'ın amcası, Doç.Dr. Mehmet TURAN'ın ağabeyi vefat etti.

*Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Yavuz TEKELİOĞLU'nun teyzesi,

* Fatih Eğitim Fakültesi öğretim elemanı Öğr.Gör. Köksal AYŞAN'ın amcası vefat etti.

Ölenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz.