Karadeniz Teknik Üniversitesi Haber Bülteni
TARİH: 6 / 19 Mart 2006                                                  www.ktu.edu.tr                                                        SAYI: 293

26. Spor Şöleni Başlıyor
Üniversitemizde her yıl geleneksel olarak yapılan Spor Şöleninin bu yıl 26.sı yapılacak. 6 Mart 2006 Pazartesi günü başlayacak Spor Şöleni, öğrencilerimizin boş zamanlarını spor faaliyetleri ile değerlendirmek amacıyla düzenlenmektedir. Basketbol (erkek), Futbol (erkek), Hentbol (erkek), Voleybol (kız-erkek), Masa Tenisi (kız-erkek), Kros (kız-erkek), Satranç (kız-erkek), Tenis (ferdi kız-erkek) ve Minyatür Futbol (akademik-idari personel) branş ve kategorilerinde olmak üzere 9 branşta 194 takımın yer alacağı 26. Spor Şölenimizde 2003 müsabaka yapılacak. Ordu, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin illerimizde bulunan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarımızın da katılımıyla gerçekleştirilecek Spor Şöleni'nde 2000'in üzerinde öğrenci ve personelimiz aktif olarak sporun içinde yer alacak.

Bu yıl 6 Mart 2006 Pazartesi günü saat 12.30'da Atatürk ve Gençlik Anıtı önünden başlayarak 3750 metrelik parkurda 11 fakülte ve meslek yüksekokulunun katıldığı kros müsabakası ile start alacak.

23 Mayıs 2006 tarihinde sona erecek 26.Spor Şöleni'mizde futbolda 8 takımın yer aldığı Üniversitelerarası Süper Lig müsabakaları Üniversitemiz Çim Futbol Sahasında gece maçları şeklinde yapılacak. Üniversitelerarası Futbol 1.liginde yer alan 14 takımımız ise Sahil Tesisleri Toprak Sahada müsabakalarına devam ederek programda belirtilen 13, 14, 15 ve 16 nolu karşılaşmalar Çim Futbol Sahasında yapılacak. Basketbol, Hentbol, Voleybol, Masa Tenisi ve Satranç müsabakaları Hasan Polat Kapalı Spor Salonunda, Minyatür Futbol Maçları 3 nolu minyatür futbol sahasında, tenis müsabakaları tenis kortunda yapılacak.

Üniversitemize, Tunalar Otomotiv ve Ford'dan Eğitim İçin Destek
Tunalar Otomotiv, Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümüne, Ford'un da desteğiyle eğitim amaçlı bir adet Ford Transit 350 E Pick-Up bağışladı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü binası önünde 21 Şubat 2006 tarihinde düzenlenen törenle araç teslim edildi. Törende Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Tahir YAVUZ'un tanıtım konuşmasının ardından bir konuşma yapan Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölümü eski mezunu, Tunalar Kuruluşları Yönetim Kurulu Başkanı Erol TUNA konuşmasında "Kişinin öğrendiklerini hayata geçirebilmesi için en önemli unsur öğrendiklerini pratikle gerçekleştirmesidir. Onun için bu araç öğrencilerimizin derslerde gördüklerini gerçek hayata geçirme noktasında iyi bir platform olacağına inanıyoruz" dedi. Daha sonra bir teşekkür konuşması yapan Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim ÖZEN "Bu olayın Üniversite ile şehir bütünleşmesine ve Üniversite-Sanayi işbirliğine çok güzel bir örnek oluşturduğunu" söyledi. Konuşmalar sonunda Rektör Prof.Dr. İbrahim ÖZEN, Ford Otosan Servis Bölge Müdürü Ahmet ASLANBAŞ'a plaket takdim etti.

Törene Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. İbrahim ÖZEN başta olmak üzere Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Selahattin KÖSE ve Prof.Dr. Necati TÜYSÜZ, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa AYTEKİN, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Tahir YAVUZ, Tunalar Kuruluşları Yönetim Kurulu Başkanı Erol TUNA, Ford Otosan Servis Bölge Müdürü Ahmet ASLANBAŞ, Tunalar Otomotiv Genel Müdürü Sabri KAYAN, Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Yenilenen İki Anfi İle Kütüphane Hizmete Girdi
Fatih Eğitim Fakültesi'nde yenilenen iki anfi ile kütüphane 27 Şubat 2006 Pazartesi günü düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törene Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim ÖZEN, Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Necati TÜYSÜZ, Prof.Dr. Selahattin KÖSE, Fatih Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Alipaşa AYAS, Genel Sekreter V. Cüneyt ŞEN, Farabi Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Haluk ULUUTKU, Rektör Danışmanları, fakülte dekanları ve yardımcıları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldılar.

Teknolojik alt yapıya kavuşturularak hizmete sunulan anfilerin yanısıra kütüphaneye internet bağlanılarak bilgisayarlar ile daha kolay araştırma yapma olanağı sunuldu. Kütüphanede 9.387 kitap, 48 süreli yayın ve 320 Osmanlıca eser bulunmaktadır.

İİBF'de 2 Bilgisayar Laboratuvarına Yeterlik Belgesi Verildi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dr. Özcan BOLCAN ve Bilgisayar Araştırma Laboratuvarı, merkezi İrlanda'da bulunan ve Avrupa ülkelerinin bilişim dernekleri tarafından kurulan ECDL Vakfı Başkanı Davit CARPENTER tarafından denetlenerek, Avrupa standartlarına uygun bulundu ve "Avrupa Bilgisayar Yeterlik Belgesi"ne layık görüldü. 40'ar bilgisayar kapasiteli bu iki laboratuvarda Avrupa Birliği Ülkelerinin talepleri halinde her türlü eğitim ve sınav yapılabilecek.

 

 İlahiyat Fakültesi Birinci Oldu
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 9 Kasım 2005 tarihinde ülke genelinde yapılan İlahiyat Fakültesi mezunları ve öğrencilerinin katıldığı Stajyer Kuran Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık Yeterlik Belgesi sınavlarında, Üniversitemiz Rize İlahiyat Fakültesi %98,08'lik başarı oranı ile İlahiyat Fakülteleri arasında ilksırada yer aldı.

Yemekhanelerimizde Hizmet Yeniden Başladı
2005-2006 Eğitim-Öğretim Güz Yarıyılının sona ermesi ile bakım ve onarıma alınan Üniversitemiz Merkez Kanuni Kampüsü ve Fatih Eğitim Fakültesi Kampüsü yemekhanelerinde 20 Şubat 2006 Pazartesi gününden itibaren 2005-2006 Eğitim-Öğretim Bahar Yarıyılının başlaması ile birlikte öğrencilerimize ve idari personele yemek verilmeye başlandı.

Öğrencilerimize öğle ve akşam olmak üzere günde iki öğün verilen yemek fiyatlarında indirim yapılarak öğle yemekleri 1.25 YTL., akşam yemekleri ise 0,50 YTL.'den; idari personele günde bir öğün olmak üzere verilen öğle yemekleri 1 YTL. ücret karşılığında veriliyor.

Haftalık olarak satılan yemek fişleri, Merkez Kanuni Kampüsünde Hasan Polat Kapalı Spor Salonu önünde bulunan satış gişesinden Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri satılıyor.

Hijyenik bir ortamda pişirilen yemekler Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı denetiminde öğrencilere ve idari personele sunulmakta olup, öğrenci ve idari personele ait iki ayrı mekanda hizmet verilmektedir.

KTÜ Kariyer Günleri 2006
Üniversitemiz İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından organize edilen Kariyer Günleri'nin birinci aşaması 13-17 Mart 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek.

13 Mart 2006 Pazartesi günü saat 14.00'de KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde insankaynakları.com'un sunumu ile Kariyer Günleri'nin açılışı yapılacak. 14 Mart 2006 Salı günü saat 14.00'de Rekabet Kurumu İİBF Anfilerinde sunum yapacak.

Ordu Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne Prof.Dr. Turan KARADENİZ Atandı
1964 yılında Giresun'un Tirebolu İlçesinde doğdu. İlkokulu Tirebolu'da, orta ve lise öğrenimini Trabzon'da tamamladı. 1987 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nden Ziraat Mühendisi olarak mezun oldu. 1989 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1993 yılında Yardımcı Doçent oldu. 1996 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Ordu Ziraat Fakültesine naklen atandı. 1997 yılında Doçent, 2004 yılında Profesör oldu. 2004 yılından beri Ordu Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcılığını yürütmekte iken Şubat 2006 tarihinde Ordu Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne vekaleten atanan Prof.Dr. Turan KARADENİZ ingilizce bilmekte, evli ve iki çocuk babasıdır.

Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Kuruldu
Kamu mali sistemimizde önemli değişiklik yapan 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren tüm hükümleriyle yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda Üniversitemizde Maliye Bakanlığına bağlı olarak görev yapan Bütçe Dairesi Başkanlığı kaldırılarak yerine Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı kuruldu. Yeni kurulan Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı eski görevlerin yanı sıra kanunla mali hizmetler birimine verilen yeni görevleri de yürütecektir. Bu konuda Strateji Geliştirme Birimlerinin Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik 18 Şubat 2006 tarih ve 26084 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

Üniversitemizde 1996 yılından itibaren Bütçe Dairesi Başkan Yardımcılığı görevini yürüten İsmail ÇOM Strateji Geliştirme Daire Başkanlığına atandı.


Toplantı
Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Erdoğan TEZİÇ'in katılımıyla 13 Şubat 2006 tarihinde YÖK Genel Merkezinde yapılan Ulusal Öğrenci Konseyi Toplantısı'na Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkanı Fatih ÖZÇAVDAR Ulusal Öğrenci Konseyi Halkla İlişkiler ve Bilişim Sorumlusu olarak katıldı. Toplantıda; Ulusal Öğrenci Konseyi Avrupa Yükseköğrenim Alanı hakkındabilgilendirildi. YÖK tarafından kurulmuş olan Akademik Değerlendirme ve Geliştirme Komisyonu'nda üniversite öğrencilerinin sorumlulukları belirlendi. Üniversite öğrencilerini, Bologra süreci hakkında bilgilendirmek ve üniversite öğrencilerinin projelere katılımını sağlamak amacıyla üniversite öğrenci konseylerinin yapması gerekenler belirlendi.

Konferans: "Batı Tarihinde İnsanlık Suçları"
Norveçte akademik yaşamını araştırmacı yazar olarak sürdüren Sefa M.YÜRÜKEL, Üniversitemizin davetlisi olarak KTÜ'de "Batı Tarihinde İnsanlık Suçları" konusunda bir konferans verdi. 27 Şubat 2006 Pazartesi günü KTÜ Atatürk Kültür Merkezi Reşit Tarakçıoğlu Salonunda gerçekleştirilen konferansa öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın Yükseköğrenim gençliğini bilinçlendirmek amacıyla düzenlediği konferansta Sefa M.YÜRÜKEL, batı tarihinde insanlık suçları ve batının Ermeni iddialarını anlattı. Üç bölümde bitirdiği konferansın ilk bölümünde soykırım kavramının tanımlanmasından bahsederek 1948 öncesi dünyada soykırım türlerini, soykırımın hukuki-sosyal, sosyolojik ve askeri boyutlarını ele alan Sefa M.YÜRÜKEL, ikinci bölümde batılı güçlerin Ermenileri kullanarak, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tehdit ettiklerini söyledi. Türkiye'de 1915'te askeri gereklilik olarak yaşanan Ermeni tehcirinin bugün soykırım olarak adlandırılmasının altında yatan nedenin Türkiye'yi parçalamak olduğunu ifade etti. Konferansın son bölümünde ise bu iddialara karşı durabilmek için iyi yetişmiş kadro, araştırma yapmayı sağlayacak finansman ve sivil toplum örgütlerinin aktif olması gerektiğini ve tek yolunun bilgiden geçtiğini söyledi.

Akademik Yükselme ve Atamalar
*İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. İhsan GÜNAYDIN,

*Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Zekeriya ALİOĞLU, İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Halil Önder ERSÖZ, Radyodiagnostik Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Ahmet SARI, Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Nuri İhsan KALYONCU, Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Gülseren ÇİMŞİT, Kulak-Burun-Boğaz öğretim üyeleri Doç.Dr. Abdulcemal Ümit IŞIK ve Doç.Dr. Ömer Refik ÇAYLAN,

*Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyeleri Doç.Dr. Halit KANTEKİN ve Doç.Dr. Sevil Savaşkan YILMAZ, Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Engin TIRAŞOĞLU,

Profesör olarak atandılar.

* Orman Fakültesi Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliğine Prof.Dr. Ümit Cafer YILDIZ 3 yıl süre ile atandı.

*İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Yusuf Şevki HAKYEMEZ,

*Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Mustafa YAMAN,

*Enformatik Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Ahmet ÇOLAK,

*Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Hidayet ERDÖL,

Doçent olarak atandılar.

*Dr. Temel ÖZTÜRK, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne,

*Dr. Ahmet ALVER, Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalına ve Dr. Murat KARKUCAK, Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalına,

*Dr.Metin NUR, Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Diş Hekimliği Bilimleri Bölümü Ortodonti Anabilim Dalına; Dr. Kürşat ER, Endodonti Anabilim Dalına,

*Dr. Hasan GEDİKLİ, Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümüne,

*Dr.Coşkun TOPAL, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümüne,

*Dr.Mukadder OKUYAN, Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalına,

Yardımcı Doçent olarak atandılar.

*Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Şehir Planlama Anabilim Dalı Başkanlığına Öğr.Gör.Dr. Pervin ŞENOL, Bölge Planlama Anabilim Dalı Başkanlığına Öğr.Gör.Dr. Cenap SANCAR atandılar.

Seminer
Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünce organize edilen ve Elektrik Mühendisliği Odası Trabzon Şubesinin katkılarıyla düzenlenen "Braille Kodlamasının Bilgisayarlı Tanınması" konulu seminer 27 Şubat 2006 tarihinde Halis Duman Anfisinde verildi. Seminerde, Davetli Konuşmacı Altı Nokta Körler Derneği Trabzon Şube Sekreteri Yusuf Aşık "Kabartmalı Yazı-Görme Engelliler İletişim Aracı" konusunda, Üniversitemiz öğretim üyesi Prof.Dr. Vasıf V.NABİYEV ve öğretim elemanı Uzm. Zafer YAVUZ "Engellilere Yönelik Bilgisayarlı uygulamalar" konusunda dinleyicileri bilgilendirdiler.

Konferans
Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Kulübü tarafından organize edilen ve Tümg (E). Armağan KULOĞLU'nun konuşmacı olarak katıldığı "Bölgedeki Son Gelişmeler ve Türkiye'ye Etkileri" konulu konferans 1 Mart 2006 tarihinde KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Seminer
Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencilerine Profesyonel Turist Rehberi Nazan ASLAN tarafından "Dünya Turist Rehberler Gün" nedeniyle 22 Şubat 2006 tarihinde bir seminer verildi.

Panel
İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen "Türkiye İç ve Dış Politikada Nereye Gidiyor" konulu panel 9 Mart 2006 Perşembe günü saat 11.30'de İİBF Mehmet Yazıcı Anfisi'nde yapılacak. Oturum Başkanlığını Doç.Dr. Gökhan KOÇER'in yapacağı panele Akşam Gazetesi Yazarı Dış Politika Uzmanı Hüsnü MAHALLİ ve Sabah Gazetesi Yazarı Ömer Lütfü METE konuşmacı olarak katılacaklar.

KTÜ'de Kültürel Etkinlikler
Tiyatro

Kent Oyuncularının sahnelediği, Cengiz Bozkurt'un çevirip yönettiği "Kumarbazın Seçimi" adlı oyun 8 Mart 2006 Çarşamba günü saat 20.00'de KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Stand Up
Engin GÜNAYDIN'ın oynadığı "O Hikayedeki Mal Benim" adlı Stand Up 11 Mart 2006 Cumartesi günü saat 19.30'da KTÜ atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Tiyatro
Üniversitemiz Tiyatro Topluluğunun sahnelediği, Yılmaz ERDOĞAN'ın yazdığı, Okt.Ahmet AKYOL'un yönettiği "Kadınlık Bizde Kalsın" adlı oyun 12 Mart 2006 Pazar günü saat 19.00'da KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Konser
"KEREMCEM" Konseri 19 Mart 2006 Pazar günü saat 18.00'de KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak.

NOT: Biletler KTÜ Bilet Gişesinden temin edilebilir.

Vefat ve Başsağlığı
* Giresun Eğitim Fakültesi öğretim elemanı Öğr.Gör. Hüseyin KARA'nın babası vefat etti.

* Üniversitemiz Rektörlük idari personelinden Emine GAYRETLİ'nin ablası, eniştesi ve 2 yeğeni elim bir trafik kazası sonucu vefat ettiler.


Ölenlere Allahtan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz.