Karadeniz Teknik Üniversitesi Haber Bülteni
TARİH: 23 Ocak / 5 Şubat 2006                                          www.ktu.edu.tr                                                  SAYI: 290

Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi'ne 2005 Yılında Yeni Veri Tabanları Alındı

Üniversitemiz Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi’ne 2005 mali yılı içinde alınan veritabanlarından bazıları şunlardır.

Serials Solutions Article Linker  OpenURL teknolojisi ile kütüphane koleksiyonundaki tüm makalelerin  özet ve indeksleri ile bu makalelerin tam metinlerini birbirine bağlayan link sağlayıcı bir servistir. Sunduğu bir çok avantajın yanı sıra istenilen veritabanının arayüzünde tarama yapabilir ve verilen linklerle tam metne erişme imkanı sağlar. Ayrıca Article Linker kullanıcılarının, E-JAMS servisinden ücretsiz yararlanmaları mümkündür.

EBSCOHost Academic Search Premier İçerdiği tam metin dergi sayısı bakımından dünyanın en kapsamlı veri tabanlarından biridir. Tüm akademik disiplinerlere ait tam metin dergileri kullanıma sunulmaktadır.

EBSCOHost Business Search Complete İçerdiği tam metin başlık sayısı bakımından ekonomi ve ilişkili disiplinerdeki dünyanın kapsamlı veri tabanıdır.

ASFA (Aquatic Sciences and Fisheries Abstracts) Deniz Bilimleri ve Su Ürünleri ile ilgili özel bir veritabanı olan ASFA; denizler, tatlı sular, acı sular ve buralarda yaşayan tüm canlı organizmalara ait yönetsel, teknolojik, bilimsel ve çevresel etkenler ile ilgili tüm bilgileri içermektedir.

EJams
E-Journal A.M.S, sahip olunan tüm elektronik dergi koleksiyonlarını ve aggregated veritabanlarını bir araya toplayan bir servistir. Bu servis: Tüm elektronik dergi koleksiyonunu tek çatı altında toplar ve kolay erişim sağlar. Belli b ir dergiyi ararken zaman tasarrufu sağlar. Sahip olunan aggregated veritabanlarının neler içerdiğini gösterir. Abstract ve Indeks veritabanlarından, tam metin kaynaklara linklerle kolay erişim sağlar. Elektronik dergi koleksiyonu yönetimini kolaylaştırır, kullanımı artırır.

Üniversitemiz Öğrenci Kulüpleri Etkinlikleri
Tiyatro Kulübünün organize ettiği “4.Ulusal Üniversitelerarası Tiyatro Festivali” 17-28 Nisan 2006 tarihleri arasında Üniversitemizde yapılacak.

Tiyatro Kulübü tarafından hazırlanan “Kadınlık Bizde Kalsın” adlı oyunun prömiyeri Mart 2006’nın ilk haftasında gerçekleştirilecek.


Türk Halk Müziği Kulübü bu bahar yarıyılında bir konser vermek için çalışmalarını sürdürüyor.


Halk Oyunları Kulübü her yıl olduğu gibi kuruluş şenliklerine birkaç yöre oyunuyla katılabilmek üzere çalışmalarına devem ediyor.

Pop Müzik Kulübü bahar yarıyılında bir konser vermek üzere repertuar çalışmalarını tamamladı.

Münazara Kulübü Nisan ayında gerçekleştirilecek olan Üniversitelerarası Münazara
Turnuvasına katılmak üzere hazırlıklarına lokal manada fakültelerarası maçlarla devam ediyor.

Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü, 3-5 Şubat 2006 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan “30.Yıl Ataya Bağlılık Tırmanışı” ve 9-12 Şubat 2006 tarihleri arasında “Geleneksel Kızlar Sivrisi Kış Tırmanışı ve Dağcılık Kampı”na katılmak üzere Rize Kaçkar ve Zigana’da çalışmalarına devam ediyor.

Üniversitemizde İki Yeni Kulüp Daha Kuruldu

Akademik Danışmanlığını Üniversitemiz Güzel Sanatlar Bölümü öğretim elemanı Okt. Eylem DERÇİN ve Uzm.Murat Burçin DERÇİN’in yaptığı “Türk Sanat Müziği Kulübü” ile akademik danışmanlığını Güzel Sanatlar Bölümü öğretim elemanı Okt. Bihter AKYOL DAYI’nın yaptığı “Resim Kulübü” kuruldu.

Yeni kurulan bu öğrenci kulüplerinden Türk Sanat Müziği Kulübü, öğretim elemanları ve öğrencilerden oluşan bir saz ekibi oluşturarak Üniversitemizin kuruluş yıldönümü şenliklerine ve diğer etkinliklere katılacak. Resim Kulübü ise Üniversitemizdeki tüm öğrenci, akademik ve idari personele açık ücretsiz resim kursu açarak faaliyetlerine başladı.

Atamalar
Ordu Ziraat Fakültesi Dekanlığı görevini Prof.Dr. Saim Zeki BOSTAN vekaleten yürütmektedir.

Giresun Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim elemanı Öğr.Gör. Birol ERTUĞRAL Yardımcı Doçent olarak atandı.

Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölüm Başkanlığına Prof.Dr. Gülay USTA, Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanlığına Prof.Dr. Saliha AYDEMİR asaleten atandılar. Mimarlık Bölüm Başkan Yardımcılıklarına Yrd.Doç.Dr. M.Reşat SÜMERKAN ve Yrd.Doç.Dr. Hamiyet ÖZEN atandılar.

Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığına Yrad.Doç.Dr. Zuhal DİNÇ ALTUN, İlköğretim Bölümü Matematik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığına Yrd.Doç.Dr. Selahattin ARSLAN atandı.

 
Akademik Yükselme


Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Muzaffer DOĞAN Profesör olarak atandı.

 

A.B’den Üniversitemize İzleme Ziyareti
Karadeniz Teknik Üniversitesi; Avrupa Birliği Socrates-Erasmus programı kapsamında Diploma Eki ve AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) etiketi almak üzere başvuru yapmayı planlayan tüm üniversiteler arasından Avrupa Birliği genelinde seçilen toplam 38 üniversiteden, Türkiye genelinde ise seçilen 3 üniversiteden biri olmuş ve izleme ziyareti yapılacak ülkeler kapsamına alınmıştır. Bu bağlamda, görevlendirilmiş olan iki uzman önümüzdeki dönemde üniversitemizi ziyaret ederek, yapılmakta olan çalışmaları yerinde izleyecek, eksikliklerimizi tespit edecek ve yapılması gereken çalışmalar hakkında bizlere yol gösterecektir. Bu çalışmalar yapacak olduğumuz başvurunun olumlu sonuçlanması için son derece önemlidir. Diploma Eki ve AKTS etiketi üniversitemizin Avrupa Birliği eğitim programlarına entegrasyon sürecinde ve akreditasyon aşamasında atılması gereken en önemli adımlardan biridir.

Mimarlık Fakültesi Dekanlık ve Büroları Hizmete Açıldı
4 Haziran 2005 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nin kapatılarak kurulan iki yeni fakülteden biri olan Mimarlık Fakültesi yeni Dekanlık ve büroları hizmete açıldı.

Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim ÖZEN ve Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Necati TÜYSÜZ, Rektör Danışmanı Prof.Dr. Ayşe SAĞSÖZ, Öğretim Üyesi Prof.Dr. Remzi DİLEK ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinin katılımıyla 5 Ocak 2005 tarihinde tören düzenlendi. Törende Rektör Prof.Dr. İbrahim ÖZEN ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şinasi AYDEMİR birer konuşma yaparak yeni kurulan fakültenin öncelikle öğrenciler ile Üniversitemiz için hayırlı olması dileğinde bulundular.


Yeni Yönetmelikle İlgili Bilgilendirme Toplantıları Devam Ediyor
Üniversitemiz yönetimi tarafından daha önce başlatılan ve Rektör Prof.Dr. İbrahim ÖZEN’in başkanlığında Rektör Yardımcıları ve Rektör Danışmanlarının katılımlarıyla geniş kapsamlı olarak öğrenciler ve öğretim üyeleri ile fakülte fakülte gerçekleştirilen toplantıların devamı  Meslek Yüksekokulu Müdürleri ile 17 Ocak 2006 tarihinde Üniversitemiz Senato Salonunda, 19 Ocak 2006 tarihinde ise Trabzon Sağlık Yüksekokulu’nda yapıldı. Toplantıda eğitim-öğretim ile ilgili sorunlar dile getirildi.

Bilimsel Etkinlikler


İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Yusuf ŞAHİN, 22-29 Ocak 2006 tarihleri arasında Almanya’da düzenlenecek olan “Lacal Government and Civil Cociety” konulu seminere katılacak.

Fatih Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Semih AKTEKİN, 18 Ocak 2005 tarihinde Trabzon Polis MYO öğrencilerine “Türkiye’de Demokrasi” konulu bir konferans verdi.

Tiyatro
Trabzon Devlet Tiyatrosu Atapark Haluk Ongan Sahnesinde  Ben Elton’un yazdığı “ŞİDDET MARKET” adlı oyun 26, 27 ve 28 Ocak 2005 tarihlerinde sahnelenecek.

Oyun Gün ve Saatleri
Perşembe – Cuma    20.00
Cumartesi                  15.00 – 20.00

Konser
Leman SAM KTÜ'de

Leman Sam Konseri 25 Ocak 2006 Çarşamba günü saat 20.30’da Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak. Biletler KTÜ Bilet Satış Gişesi’nden temin edilebilir.


Sergi

Hayri Ağan “İstanbul Akademi Çalışmaları” Resim Sergisi 20 Ocak—2 Şubat 2006 tarihleri arasında Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde (Ortahisar-Eski Valilik)  açık kalacak .

Spor
20-24 Aralık 2005 tarihleri arasında Elazığ’da yapılan Üniversitelerarası Voleybol C kategorisi grup birinciliği müsabakaları sonucunda Üniversitemiz Voleybol Kız ve Erkek takımlarımız birinci olarak B kategorisine yükseldiler.

Üniversitemiz Voleybol kız-erkek takımlarımızın Üniversitelerarası müsabakalara hazırlık çalışmaları devam etmektedir.


Üniversitemiz 26. Spor Şöleni branş ve kategorileri belirlenerek fikstürleri çekildi.

 

Ordu Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Y.Nurettin İSMAİLÇELEBİOĞLU emekli oldu.
1939 yılında Trabzon’un Sürmene ilçesinde doğdu.İlk ve orta öğrenimini Bayburt’ta,  lise öğrenimini ise Trabzon’da tamamladıktan sonra 1965 yılında Atatürk Üniversitesi  Ziraat  Fakültesi’nden  Yüksek Mühendis olarak mezun oldu ve aynı yıl mezun olduğu Toprak İlmi Bölümü’ne asistan olarak girdi. 1969 yılında Ziraat Doktoru, 1977 yılında Doçent, 1989 yılında ise Profesör ünvanlarını aldı. 1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Ordu Ziraat Fakültesi’ne kurucu Dekan olarak atandı. Toprak Mikrobiyolojisi ve Bitki Beslemeye yönelik Mikrobiyal Genetik konusunda 8 özgün araştırması, 17 bilimsel bildirisi, 1 bilimsel makale ve çeşitli ders teksirleri ile 2 yabancı yayını bulunan Prof.Dr. Y.Nurettin İSMAİLÇELEBİOĞLU 2005 yılı sonunda emekli oldu.

Dekanımız Prof.Dr. Y.Nurettin İSMAİLÇELEBİOĞLU’na Üniversitemizdeki değerli hizmetleri için şükranlarımızı sunar, yeni yaşamlarında sağlık ve mutluluklar dileriz.


 

Güz Yarıyılı Sona Eriyor
Üniversitemize bağlı fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu ve enstitülerde (Tıp Fakültesi hariç) 19 Eylül 2005 tarihinde başlayan 2005-2006 eğitim-öğretim güz yarıyılı dersleri 2 Ocak 2006 tarihinde sona erdi. 2-7 Ocak 2006 tarihleri arasında yapılan ders tamamlama ve özür haftasının ardından 16-28 Ocak 2006 tarihleri arasında tamamlanacak Güz Yarıyılı Sonu Sınavlarının ardından öğrenciler tatile girecek.

2005-2006 eğitim-öğretim Bahar Yarıyılı dersleri 20 Şubat 2006 tarihinde başlayacak . 15-18 Mayıs 2006 tarihinde yapılacak Ders Tamamlama ve Özür Haftasını takiben 11-22 Eylül 2006 tarihleri arasında yapılacak bütünleme sınavları ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde 2005-2006 eğitim-öğretim yılı tamamlanmış olacak.

 

Hemşireler KTÜ'de Toplandı
Trabzon Sağlık Yüksekokulu, Farabi Hastanesi ve Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı hastane başhemşireleri servis sorumluları ve hemşirelerinin katılımları ile 20 Ocak 2006 Cuma günü Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Türk Hemşirelik Derneği Genel Başkanı Prof.Dr. Saadet ÜLKER ve İstanbul Üniversitesi Florance Nightingale HYO Yönetim Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Aytolon YILDIRIM katıldı.

Prof.Dr. Saadet ÜLKER, 20 Şubat 2005 tarihinde gerçekleştirilen Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanlığı seçimi ve seçim sonrası Dernek Tüzüğü ve Seçim Bildirgesi doğrultusunda yapılanları, Türkiye’de hemşirelik mesleğine ilişkin sorunları ve çözüm önerilerini, örgütlenme ve örgütlenmeye ilişkin sorunları anlattı.

Doç.Dr. Aytolon YILDIRIM ise TCK ile Hemşirelik Kanunu, Yönetmelikler, Yönergeler, Genelgeler arasındaki ilişkileri, açmazları, yetmezlikleri ve çelişkilerin ortaya konması konusunda bilgiler verdi.

 

İİBF'de Yeni Birim Oluşturuldu
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde, Enformatik Bölümü’nün akademik danışmanlığı ve yazılım desteği ile “Optik Sınav Değerlendirme ve Nota Dönüştürme” birimi kuruldu.