Karadeniz Teknik Üniversitesi Haber Bülteni
TARİH: 02 / 16 Ocak 2006                                          www.ktu.edu.tr                                                  SAYI: 289

KTÜ'de Bilgisayar Eğitim Kursları...
        Üniversitemiz Enformatik Bölümü Sürekli Eğitim Merkezi (ENFOSEM) tarafından Bilgisayar Eğitim Kursları düzenlenecek.

       Enformatik Bölümü’nün akademik kadrosu tarafından yürütülecek olan programlar 20 kişilik modern PC laboratuarlarında gerçekleştirilecektir. Kurs süresince yürütülecek programlar ve içerikleri:


*      Temel Bilgisayar Kullanımı
*
      Web Tasarımı
*
      Photoshop ve Grafik Tasarımı
*      Delphi İle Programlama
*      Algoritma Geliştirme ve Zeka Problemleri
*      Microsoft C# ile Nesne Tabanlı Programlama
*      Veritabanı Yönetimi ve SQL
*      İnternet Programcılığı
*      İnternet Bankacılığı

       
Başvuru ve kayıt işlemleri için detaylı bilgilere Üniversitemiz web sayfasından ulaşılabilir. Kurs süresi sonunda katılımcılara katılım sertifikası ve yapılacak sınavlarda başarılı olanlara başarı sertifikası verilecek.

Bayram Mesajı
Akademik ve İdari Personelimiz ile Öğrencilerimizin Kurban Bayramını kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.
Prof.Dr. İbrahim ÖZEN, Rektör

Bayramlaşma
Üniversitemizde bayramlaşma, bayramın 2. günü  saat 10.00’da KTÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacaktır.

Bilimsel Etkinlikler

Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Murat EKİNCİ, 15-19 Aralık 2005 tarihleri arasında Çin’de düzenlenen “CIS 2005: International Conference on Computational Intelligance and Security” adlı toplantıya bildirili olarak katıldı.

Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Mustafa Fehmi TÜRKER, TMMOB Orman Mühendisleri Odasınca 22-24 Aralık 2005 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen “Türk Ormancılığında, Uluslararası Süreçte Acil Eyleme Dönüştürülmesi Gereken Konular, Mevzuat ve Yapılanmaya Yansımaları” adlı sempozyuma bildirili olarak katıldı.

Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Başkanı Doç.Dr. Gamze ÇAN, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim elemanı Öğr.Gör. Sedat BOSTAN, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu öğretim elemanı Öğr.Gör. Hasan KIRMIZI 21 Aralık 2005 tarihinde Isparta İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Isparta Hasta Hakları Sempozyumu”na konuşmacı olarak katıldılar.

Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencilerine, 7 Aralık 2005 tarihinde “Zaman Yönetimi” konusunda verilen seminere Milli Prodüktivite Merkezi Karadeniz Bölge Müdürü Nuray KANSIZ, 14 Aralık 2005 tarihinde “Müşteri Memnuniteyi” konusunda verilen seminere Milli Prodüktivite Merkezi Karadeniz Bölge Müdürlüğünde görevli Uzman Şebnem Akın ACUNER konuşmacı olarak katıldılar.

Giresun İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim elemanı Arş.Gör. Hilmi Erdoğan YAYLA, 15-18 Aralık 2005 tarihleri arasında İtalya’nın Bologna kentinde yapılan Workshop’a bildirili olarak katıldı.

Rize İlahiyat Fakültesi tarafından 16 Aralık 2005 tarihinde düzenlenen “Mevlana’nın İslama ve İnsana Bakışı” adlı panele Rize İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Kemal SANDIKÇI ve Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Osman TÜRER katıldı.

Rize İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Zafer ERGİNLİ, 19-21 Aralık 2005 tarihleri arasında Manisa Belediyesi ve Mevlana Araştırma Kültür ve Sanat Derneği tarafından Manisa’da düzenlenen “Uluslararası Mevlana, Mesnevi ve Mevlevihaneler Sempozyumu”na katılacak.

Rize Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Hasan Ali ESİR, 20 Aralık 2005 tarihinde Rize Valiliği İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Konferans Salonunda, Mevlana Haftası dolayısıyla düzenlenen “732. Ölüm Yıldönümünde Mevlana Celaleddin-i Rumi” adlı konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Üniversitemiz İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından organize edilen “Bir Arı Kendi Ağırlığının 330 Katı Yük Taşıyabilir Ya Siz?” konulu konferansa NLP Uzmanı Ömer ÇAM konuşmacı olarak katıldı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölüm Başkanı Prof.Dr. Rahmi YAMAK, 19-20 Ocak 2006 tarihleri arasında T.C. Merkez Bankası tarafından İstanbul’da düzenlenecek olan “Inflation Targeting: Performance and Challenges” konulu konferansa katılacak.

Atamalar

Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanlığına Prof.Dr. Yalçın YAŞAR atandı.

Rize Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölüm Başkanlığına ve Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanlığına Yrd.Doç.Dr. Fikri BALTA yeniden atandı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. A.Cengiz KÖSEOĞLU, Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi ve Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı Başkanlığına vekaleten atandı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölüm Başkanı Prof.Dr. Rahmi YAMAK, Ekonometri Anabilim Dalı Başkanlığına vekaleten atandı.

Mimarlık Fakültesi Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliğine Prof.Dr. Yalçın YAŞAR, Prof.Dr. Gülay USTA, Prof.Dr. Saliha AYDEMİR, Doç.Dr. Ali ASASOĞLU, Doç.Dr. Ayhan USTA ve Yrd.Doç.Dr. A.Melih ÖKSÜZ, Fakülte Kurulu Üyeliğine ise Prof.Dr. Mustafa KANDİL, Prof.Dr. Sonay ÇEVİK, Prof.Dr. Asiye PEHLEVAN, Doç.Dr. Ali ASASOĞLU, Doç.Dr. Ayhan USTA ve Yrd.Doç.Dr. A.Melih ÖKSÜZ, seçildiler.

Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim elemanı Dr.Zuhal DİNÇ ALTUN ve İlköğretim Bölümü öğretim elemanı Dr. Selahattin ARSLAN Yardımçı Doçent olarak atandılar.


Akademik Yükselme

Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Rıfat YAZICI Profesör olarak atandı.   


Kütüphaneye 2005 Yılı İçerisinde Yeni Kitap, Veri Tabanı ve Dergi Alımı Yapıldı

Üniversitemiz Faik Ahmet Barutçu (Merkez) Kütüphanesi’nde 2005 mali yılı içinde kayıt altına alınan kitap sayısı 1557, veri tabanı sayısı 21 ve abone olunan basılı dergi sayısı 156’ya ulaşmıştır.

Görevlendirme

Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Ayhan KARADAYI, bilimsel görüşmelerde ve teknik incelemelerde bulunmak üzere 4-17 Aralık 2005 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde görevlendirildi.

Mimarlık Fakültesi öğretim elemanı Öğr.Gör.Dr. Asu BEŞGEN GENÇOSMANOĞLU, 2-3 Aralık 2005 tarihlerinde ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi’ndeki toplantılara fakültesi adına katılmak üzere Ankara’da görevlendirildi.

Fatih Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Hikmet YAZICI, öğretim elemanı Öğr.Gör.Dr. Mehmet OKUTAN, Öğr.Gör.Dr. Mehmet PALANCI, Öğr.Gör. Mustafa ŞAHİN ve Öğr.Gör. Vesile OKTAN 3, 10 ve 17 Aralık 2005 tarihlerinde Şalpazarı Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce öğrenci velilerine yönelik olarak düzenlenen “Örgün ve Yaygın Eğitim Kurumlarında Eğitimde Kalitenin Yakalanabilmesi İçin Yönetici, Öğretmen, Öğrenci ve Velinin Bilinçlendirilmesi” konulu seminerde ders vermek üzere görevlendirildi.

Of Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Kenan GELİŞLİ, 9-10 Aralık 2005 tarihlerinde Yükseköğretim Kurulunda yapılan “Teknik Eğitim Fakülteleri Dekanları Toplantısı”na katılmak üzere görevlendirildi.

Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Zekeriya ALİOĞLU, GATA Tıp Fakültesi’nde araştırmalarda bulunmak üzere 12-23 Aralık 2005 tarihleri arasında görevlendirildi.

Tıp Fakültesi öğretim elemanı Uzm.Dr. Sibel KUL, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde araştırmalarda bulunmak üzere 15 Aralık 2005 tarihinde itibaren 3 ay süre ile görevlendirildi.

Rektör Danışmanı Prof.Dr. Miraç AKÇAY ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Figen KARS, 22 Aralık 2005 tarihinde Ankara’da yapılan Avrupa Birliği Eğitim Programları Toplantısına katılmak üzer e görevlendirildiler.

Kısa... Kısa... Kısa...

Türkiye Yazarlar Birligi’nin 2005 yılı “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri” kapsamında; Rize İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. H.Ahmet ÖZDEMİR, “Moğol İstilası” adlı eseriyle inceleme dalında ödüle layık görüldü.

Maçka Meslek Yüksekokulu Teknik Programlar Bölümü’ne bağlı Su Ürünleri Programı’ndan 17 öğrenci Avrupa Birliği tarafından desteklenen, İşkur tarafından yönetilen ve izlenen Mersin Deniz ve Ticaret Meslek Yüksekokulunca yürütülen “Training for Sailors / Denizcilerin Eğitimi” projesi kapsamında 11-30 Temmuz 2005 tarihleri arasında düzenlenen “Acentecilik Mesleği” ve “Deniz Hukuku” kurslarını başarı ile tamamlayarak sertifikalarını aldılar.

Giresun Eğitim Fakültesi Anfi Salonunda 15 Aralık 2005 tarihinde Espiye 75. Yıl Çok Programlı Lisesi son sınıf öğrencilerine ÖSS sınavında tercihler konusunda tanıtım amaçlı panel düzenlendi.

Trabzon Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yrd.Doç,Dr. Nesrin NURAL, 22 Aralık 2005 tarihinde Maçka Mehmet Aktürk Devlet Hastanesi’ndeki hemşire, ebe ve sağlık memurlarına yönelik “Hemşirelikte Ekip Anlayışı ve Güç” konularında eğitim verdi.

Rize Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. İlhan TURAN, 16 Aralık 2005 tarihinde Çay TV’de düzenlenen “Rize’de Turizm Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu açık oturuma konuşmacı olarak katıldı.

Giresun Eğitim Fakültesi Öğrenci Konseyi tarafından 19 Aralık 2005 tarihinde “Hüseyin Nihal Atsız’ı Anma Programı” düzenlendi. Programa Öğr.Gör. İsmail BOZALİOĞLU konuşmacı olarak katıldı.