Karadeniz Teknik Üniversitesi Haber Bülteni
TARİH: 26 Aralık 2005 / 1 Ocak 2006                                          www.ktu.edu.tr                                                  SAYI: 288

KTÜ'de Bir İlk...
          Üniversitemiz yönetimi tarafından 6-22 Aralık 2005 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin eğitim-öğretim ile ilgili sorunlarını ve isteklerini dinlemek amacıyla Üniversitemiz tarihinde ilk kez geniş kapsamlı bir dizi toplantı düzenlendi.

           Üniversitemiz Rektörlüğünün organize ettiği toplantılara Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim ÖZEN başta olmak üzere Rektör Yardımcıları ve Rektör Danışmanları bizzat katılarak öğrencileri dinlediler ve notlar aldılar. 6 Aralık 2005 Salı günü Orman Fakültesi öğrencileri ile başlayan bu toplantılar, 7 Aralık 2005 Çarşamba günü Sürmene Deniz Bilimleri ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri ile, 8 Aralık 2005 Perşembe günü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi I. Öğretim öğrencileri ile, 9 Aralık 2005 Cuma günü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi II.öğretim öğrencileri ile, 12 Aralık 2005 Pazartesi günü Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği ve Maden Mühendisliği Bölümleri öğrencileri ile, 13 Aralık 2005 Salı günü Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri öğrencileri ile, 14 Aralık 2005 Çarşamba günü Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencileri ile, 15 Aralık 2005 Perşembe günü Fatih Eğitim Fakültesi I.öğretim öğrencileri ile, 16 Aralık 2005 Cuma günü ise Fatih Eğitim Fakültesi II.öğretim öğrencileri ile ve 22 Aralık 2005 Perşembe günü Tıp Fakültesi öğrencileri ile gerçekleştirildi.

     Öğrenci görüşleri sonrasında 26 Aralık 2005 Pazartesi günü İktisadi ve İdari Bilimler, Sürmene Deniz Bilimleri ve Mimarlık, 27 Aralık 2005 Salı günü Mühendislik, 29 Aralık Perşembe günü Fen-Edebiyat Fatih Eğitim, 30 Aralık 2005 Cuma günü  ise Orman Fakültesi öğretim üyeleri ile eğitim-öğretim ile ilgili sorunların tartışılacağı toplantılar planlanmıştır.

Yeni Yıl ve Bayram Mesajı

      Akademik ve İdari Personelimiz İle Öğrencilerimizin Yeni Yılını ve Bayramını kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim. Prof.Dr. İbrahim ÖZEN, Rektör

Bilimsel Etkinlikler


Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Seminer Programı çerçevesinde 14 Aralık 2005 tarihinde ATASE Arşiv Müdürü Alb.Ahmet TETİK “Türk Askeri Arşivleri Hakkında”, Trabzon Belediye Başkanı Volkan CANALİOĞLU “Geçmişten Günümüze Trabzon Belediyesi” konulu seminerleri verdiler. 28 Aralık 2005 Çarşamba günü saat 13.30’da Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan EREN  “Trabzon Şehrinin Potansiyeli”, saat 14.15’de Fırat Üniversitesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. İbrahim TELLİOĞLU “Doğu Karadeniz’de Türkler” konulu seminerleri KOSGEB Konferans Salonunda verecekler.


Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları
Anabilim Dalı ve Toraks Derneği adına Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Tevfik ÖZLÜ tarafından organize edilen ve Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Ordu ve Gümüşhane illerinden Göğüs Hastalıklarının tanı ve tedavisiyle uğraşan tüm hekimlerin katılımıyla yürütülmekte olan “Geleneksel Klinik Olgu Tartışmaları” programının 52.’si 9 Aralık 2005 tarihinde Trabzon’da gerçekleştirildi.

Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Tevfik ÖZLÜ, 14 Aralık 2005 tarihinde Rize İl Sağlık Müdürlüğü’nün davetlisi olarak Rize İlahiyat Fakültesi’nde “Hasta Hakları” konulu bir konferans verdi.


Gümüşhane Mühendislik Fakültesi öğretim elemanı Arş.Gör. Fatih SAKA, 14-17 Aralık 2005 tarihlerinde Eskişehir’de yapılan sempozyuma bildirili olarak katıldı.


Vefatının 69. yılında Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u anma etkinlikleri çerçevesinde Rize İlahiyat Fakültesi’nde, 28 Aralık 2005 Çarşamba günü saat 19.00’da düzenlenecek “Mehmet Akif Ersoy ve Düşünce Dünyası” konulu panele konuşmacı olarak Rize
İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. S.Kemal SANDIKÇI, öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Ahmet KOÇ ve Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Enver OKUR konuşmacı olarak katılacak.

Devir Teslim ve Plaket Töreni

      Üniversitemiz Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimliğine Doç.Dr. Haluk ULUUTKU’nun atanması sebebiyle 19 Aralık 2005 tarihinde devir teslim töreni yapıldı. Ardından Rektör Prof.Dr. İbrahim ÖZEN, Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi eski Başhekimi Prof.Dr. Asım ÖREM ve yardımcılarına bugüne kadar yaptıkları hizmetlerinden dolayı kendilerine teşekkür ederek plaket verdi.Giyecek Toplama Kampanyası

     Üniversitemizde okuyan muhtaç öğrenciler için 15 Aralık 2005 tarihine kadar süren giyecek toplama kampanyası düzenlendi.

      Bu kampanya sonucunda bağışlanan kıyafetler, başta Rektörümüzün eşi Ayla ÖZEN olmak üzere Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve öğretim üyelerimizin eşleri tarafından temizlettirilip ütülenerek kullanıma hazır hale getirildiler.

      Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. İbrahim ÖZEN’in katılımlarıyla 20 Aralık 2005 tarihinde Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığında sergilenen bu kıyafetler öğrenci olduklarını belgeleyen ihtiyaçlı öğrencilerimizin hizmetine sunuldular.

Görevlendirme

Fen Bilimleri Enstitüsü öğretim elemanı Arş.Gör. Dilşat Nigar ÇOLAK, 1 Eylül 2005 – 30 Ağustos 2006 tarihleri arasında Socrates-Erasmus Programı çerçevesinde Gent Üniversitesi’nde eğitim görmek üzere Belçika’da görevlendirildi.

Fen Bilimleri Enstitüsü öğretim elemanı Arş.Gör. Cem YÜCEL, Socrates-Erasmus Programı kapsamında 20 Eylül 2005 tarihinden itibaren bir yıl süre ile Almanya’nın Eberhard Karls Univesitat Tübingen Üniversitesinde görevlendirildi.

Fatih Eğitim Fakültesi öğretim elemanı Öğr.Gör.Fatih BEKTAŞ, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün 2005 yılı faaliyet programında yer alan ve 13-30 Kasım 2005 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen Gençlik Kampları Lider Eğitim Kurslarında, lider eğitim kursları mülakat ve değerlendirmelerini yapmak, programda yer alan kamp uygulamaları derslerini vermek üzere görevlendirildi.

Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim elemanı Arş.Gör. Hacer TOPAKTAŞ, Polonya Hükümeti tarafından verilen araştırma bursunu kazanması nedeniyle 15 Kasım 2005 – 1 Ocak 2006 tarihleri arasında görevlendirildi.

Kısa... Kısa... Kısa...

Giresun Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığınca 14 Aralık 2005 tarihinde “Aşıklık Geleneği ve Aşık Atışmaları” konulu bir program düzenlendi. Programa Erzurum ve Kars Bölgesinden Aşıklar katıldı.

Radyo KTܒde 28 Aralık 2005 Çarşamba saat 19.00’da yayınlanacak olan Gündemdekiler Programı’nın konuğu Trabzon Belediye Başkanı Volkan CANALİOĞLU olacak.

Diş Hekimliği Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Yrd.Doç.Dr. Buğra ÖZEN, 12-13 Aralık 2005 tarihlerinde Konya Ağız Diş Sağlığı Merkezi ile birlikte Konya’da kaygılı, korkulu ve engelli çocuklara bilinçli sedasyon (gülme gazı/midazolam) uygulayarak diş tedavilerini gerçekleştirmiştir.