Karadeniz Teknik Üniversitesi Haber Bülteni
TARİH: 19 Aralık 2005 / 1 Ocak 2006                                          www.ktu.edu.tr                                                  SAYI: 287

KTÜ Döner Sermaye Bütçesi 101 Milyon 940 Bin YTL...
           Karadeniz Teknik Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi 2006 yılı tahmini bütçesi Üniversitemiz Yönetim Kurulu’nun 18 Kasım 2005 tarih ve 746 Sayılı toplantısında görüşülerek 101.940.000.-YTL olarak tespit edildi.
           Üniversitemiz Yönetim Kurulu’nda kabul edilen tahmini bütçe gelirlerinin 5.400.000.-YTL’si hastane gelirlerinden, 3.120.000.-YTL’si özel hizmet gelirlerinden, 7.200.000.-YTL’si faiz ve diğer gelirlerden, 55.296.000.-YTL’si fatura tahakkuk gelirlerinden, 8.400.000.-YTL’si alacak senetleri gelirlerinden, 2.664.000.-YTL’si kredi kartları gelirlerinden, 1.920.000.-YTL’si faiz gelirlerinden, 120.000.-YTL’si diğer gelirlerden, 17.820.000.-YTL’si de 2005 yılından devreden gelirlerden oluşmaktadır. 2005 yılında 84.951.000.-YTL olan KTÜ Döner Sermaye Bütçesi %20 artarak 2006 yılında 101 milyon 940 bin YTL’ye ulaştı.

Bilimsel Etkinlikler
Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği öğrencilerine yönelik olarak 16 Kasım 2005 tarihinde “Turizmde Nitelikli Çalışanın Önemi ve Turizmde Güncel Konular” adlı bir seminer düzenlendi. Seminere Usta Otel Genel Müdürü Osman Nuri ŞEN konuşmacı olarak katıldı.

Trabzon Fatih Devlet Hastanesi Başhekimliği ve Hasta Hakları ve Sağlıklı Yaşam Derneği (HAKSAY) işbirliği ile düzenlenen Hizmet İçi Eğitim Kursu 25 Kasım 2005 tarihinde adı geçen hastanede gerçekleştirildi. Kursa, Trabzon Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim elemanı Öğr.Gör. Sedat BOSTAN ve Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu öğretim elemanı Öğr.Gör. Hasan KIRMIZI konuşmacı olarak katıldı.

Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen “Mimarlık, Şehircilik ve Sanat Paneli” 30 Kasım 2005 tarihinde Üniversitemizde yapıldı. Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şinasi AYDEMİR’in açılış konuşmasını yaptığı panele; Çimsa Kayseri Fabrika Müdürü Mehmet ŞAHİN, Doğuş Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Devrim ERBİL ve Prof.Dr. Şahin YENİŞEHİRLİOĞLU konuşmacı olarak katıldılar.

Fatih Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölüm Başkanlığı tarafından 30 Kasım 2005 tarihinde düzenlenen eğitim seminerine Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Vasıf V.NABİYEV katıldı “Yapay Zeka ve Uzman Sistemler” konulu bir konuşma yaptı.

Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Müdür V. Öğr.Gör. Hasan KIRMIZI, 30 Kasım 2005 tarihinde Rize Sağlık İl Müdürlüğü tarafından sağlıkta dönüşüm projesi, toplum eğitimi kapsamında ve kamu personelini hasta hakları konusunda bilgilendirmeye yönelik düzenlenen seminere konuşmacı olarak katıldı.

Üniversitemiz İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından 30 Kasım 2005 tarihinde düzenlenen “Türkiye’de Kan Bağışı ve Kızılay” konulu konferansa konuşmacı olarak Kan Bağışçısı Kazanma Uzmanı Yasemin ORUÇ ve Kızılay Trabzon Şube Başkanı Niyazı SÜRMEN katıldı.

Gümüşhane Mühendislik Fakültesi öğretim elemanı Arş.Gör. Enver AKARYALI, 30 Kasım-4 Aralık 2005 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen “I. Tıbbi Jeoloji Sempozyumu”na katıldı.

Güzel Sanatlar Bölümü öğretim elemanı Okt. Eylem DERÇİN ve Uzm. Murat Burçin DERÇİN, 2-4 Aralık 2005 tarihleri arasında Ankara’da yapılan “Türkiye’de Müzik, Dans ve Yaratıcı Drama Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar” adlı sempozyuma katıldılar.

Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencileri 2-6 Aralık 2005 tarihleri arasında TÜSİAD 2005 İstanbul Uluslararası Otel, Restoran Gastronomi Donanım ve Teknolojileri fuarına katıldılar.

Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. İsmail KAYA ile Fen Bilimleri Enstitüsü öğretim elemanı Arş.Gör. İhsan SOLAK, 5-9 Aralık 2005 tarihleri arasında Almanya’da yapılan “MSP430 Advanced Technical Conference” adlı kongreye bildirili olarak katıldılar.

Mimarlık Fakültesi tarafından 6-8 Aralık 2005 tarihleri arasında düzenlenen “Türkiye’nin Kentleşme Deneyimini Yeniden Değerlendirmede Yeni Bir Bakış Açısı” konulu konferansa Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim üyesi ve TÜBA Üyesi Prof.Dr. İlhan TEKELİ konuşmacı olarak katıldı.

Trabzon Prof.Dr. İlhan Özdemir Hastanesi Enjeksiyon ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa TORUN, 7 Aralık 2005 tarihinde Giresun Eğitim Fakültesi öğrencilerine AIDS ve buna benzer cinsel yollarla bulaşan hastalıklarla ilgili bir konferans verdi.

Trabzon Sağlık Yüksekokulu öğretim elemanı Öğr.Gör. Songül AKTAŞ, 7 Aralık 2005 tarihinde Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde çalışan hemşirelere yönelik “Mesleki Değerler” konulu konferans verdi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim elemanı Arş.Gör. Bülent ŞENER, 7-9 Aralık 2005 tarihleri arasında ODTܒde düzenlenen 9. Ulusal Sosyal Bilimler Kongresi’ne “Soğuk Savaş Sonrası Değişen Güvenlik Kavramı ve ABD-AB Ekseninde Farklılaşan Güvenlik Algılamaları” konulu tebliğ ile katıldı.

Fatih Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Nedim ALEV, 7-12 Aralık 2005 tarihleri arasında İspanya’nın Alcala Üniversitesi’nde düzenlenen “PEC: European Science Teachers: Scientific Knowledge, Linguistic Skills and Digital Media” adlı proje çalışmasına katıldı.

Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Şengül Öymen GÜR, 8-9 Aralık 2005 tarihleri arasında İstanbul’da yapılan “Mimarlık ve Eğitim Kurultayı III”e katıldı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Adem KALÇA, 9-11 Aralık 2005 tarihleri arasında İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde yapılan X. Türkiye’de İnternet Konferansına “Yeni Ekonomi: Bir Konjonktür Dalgası mı? Yoksa Yeni Bir Ekonomik Süreç mi?” adlı bildiri ile katıldı.

Giresun Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Oktay KARAMAN, 9 Aralık 2005 tarihinde Giresun Valiliğince düzenlenen “Asılsız Soykırım İddiaları”, 16 Aralık 2005 tarihinde Tirebolu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce düzenlenen “Giresun İlinin Türk Tarihindeki Önemli Olaylarda Aldığı Rol” konulu konferanslara konuşmacı olarak katıldı.

Giresun Eğitim Fakültesi öğretim elemanı Öğr.Gör. İsmail BOZALİOĞLU, 13 Aralık 2005 tarihinde Valilik Konferans Salonunda resmi daire müdürleri ve kamu çalışanlarına “Asılsız Ermeni Soykırım İddiaları” konusunda konferans verdi.

Giresun Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim elemanı Öğr.Gör. İskan KÖSE, 12 Aralık 2005 tarihinde Tirebolu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde “İnsan Hakları” konulu bir konferans verdi.

Karadeniz, Kafkasya ve Orta Asya Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu, 12-15 Aralık 2005 tarihlerinde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te South Caucasian Institute for Regional Security ile Friedrich Ebert Stiftung’un, AGAT kapsamında    ortaklaşa düzenlediği “Prospects of the Development of Georgian-Turkish Relations” konulu toplantıya "Çağrılı Konuşmacı” olarak katıldı ve “The Modalities For Turkish-Georgian Cross-Border Trade” konulu bir bildiri sundu.

Rize İlahiyat Fakültesi konferans salonunda 19 Aralık 2005 Pazartesi günü saat 18.30’da kişisel gelişim uzmanı Oğuz SAYGIN tarafından “Kendimizi Geliştirme ve Motivasyon” konulu bir seminer verilecek.

Üniversitemiz İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından 21 Aralık 2005 Çarşamba günü saat 14.00’de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mehmet Yazıcı Anfisi’nde “Cumhuriyet Gazetesi Yazarları Türkiye’yi Tartışıyor: Türkiye Nereye Gidiyor” konulu konferans düzenlenecek. Konferansa Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi ve İç Politika Uzmanı Mustafa BALBAY ile Cumhuriyet Gazetesi Yazarı ve Dış Politika Uzmanı Ali SİRMEN konuşmacı olarak katılacaklar.

Atamalar

Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimliğine Doç.Dr. Haluk ULUUTKU, Yardımcılıklarına ise Doç.Dr. Halil KAVGACI, Doç.Dr. Faruk AYDIN ve Yrd.Doç.Dr. Ümit ÇOBANOĞLU atandılar.

Gümüşhane Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcılıklarına Yrd.Doç.Dr. Zafer ASLAN ile Yrd.Doç.Dr. Yüksel TURCAN atandı.

Gümüşhane Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanlığına Yrd.Doç.Dr. Atakan AKSOY, yardımcılığına ise Öğr.Gör. Mehmet MERDAN; Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanlığına Yrd.Doç.Dr. Abdurrahman DOKUZ, yardımcılığına ise Öğr.Gör.Dr. İbrahim AKPINAR; Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölüm Başkanlığına Yrd.Doç.Dr. Yusuf AŞIK, yardımcılığına ise Yrd.Doç.Dr. Kemal ÇELİK atandı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığına Yrd.Doç.Dr. A.Cengiz KÖSEOĞLU, Ekonometri Bölümü İstatistik Anabilim Dalı Başkanlığına Prof.Dr. Mustafa KÖSEOĞLU, Kamu Yönetimi Bölümü Hukuk Bilimleri Anabilim Dalı Başkanlığına Doç.Dr. Yusuf Şevki HAKYEMEZ atandılar.

Dr. Murat TAŞ, Giresun Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’ne Yardımcı Doçent olarak atandı.


 

Akademik Yükselme

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Fazıl ÇELİK, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Kemal ŞEN,

Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Yalçın YAŞAR,

Profesör olarak atand
ılar.
Kısa... Kısa... Kısa...

Trabzon Sağlık Yüksekokulu ve Onkoloji Hemşireliği Derneği işbirliği ile 17-19 Kasım 2005 tarihleri arasında “Meme Kanserinde Eğitici Eğitimi Kursu” düzenlendi.

Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Tevfik ÖZLÜ, “Zatürree Ölümlerinin Önlenmesi Haftası” etkinlikleri kapsamında görüntülü ve yazılı medyaya konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Rize Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İbrahim OKUMUŞ, 25 Kasım 2005 tarihinde Gebze TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinde yapılan “TÜBİTAK Projesi Hazırlama ve Sunum Toplantısı”na katıldı.

Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı öğretim elemanı Öğr.Gör. Kadir ŞİŞGİNOĞLU, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSAV)’nın 21-28 Kasım 2005 tarihleri arasında Ankara’da düzenlediği “1. Uluslararası Türkiye Gramen Mikrokredi Sanat Bienali”ne katıldı.


Mimarlık Fakültesi ile İl Sağlık Müdürlüğünün ortaklaşa açtıkları “Sağlık Yapılarında Alternatif Yaklaşımlar” konulu Sağlık Ocakları Mimari ve Numune Hastanesi İç Mimari Projeleri Öğrenci Çalışmaları Sergisi 12 Aralık 2005 tarihinde Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi Sergi Salonunda açıldı.

VEFAT ve BAŞSAĞLIĞI

§  Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Hakkı YAVUZ’un babası,

§
  Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr.Zekeriya ALİOĞLU’nun babası,

§
  Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Ayhan KARADAYI’nın babası,

§
  Giresun Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ziya YAPAR’ın kayınpederi,

§
  Mühendislik Fakültesi emekli idari personelinden Gülhanım BOSTAN vefat etti.

 
Ölenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dileriz.