ÇALIŞTAY: 26-29 Eylül 2017 tarihleri arasında Afyonkarahisar'da gerçekleştirilen 2. Türk Farmakope Çalıştayına Analitik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Dilek KUL katıldı

26 Eylül 2017

Hem ülkemizdeki bilimsel çevrelerce hem de Türk Dünyası’nca ilgi gören Türk Farmakopesi’nin hazırlanması amacıyla planlanan 2. Türk Farmakope Çalıştayı, üniversite, sektör ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK)’dan uzmanların ve Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı’ndan Uzm Ecz. Natiq CAFAROV’un katılımıyla 26-29 Eylül 2017 tarihleri arasında Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde gerçekleştirildi. Çalıştaya Analitik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Dilek KUL katıldı.

Buna göre, resmi üyesi olduğumuz Avrupa Farmakopesi’nin (EP) Türkçe adaptasyonunun bitirildiği ve bazı yeni monografların da farmakopeye eklendiği değerlendirildi. 2017 Yılında yayınlanması planlanan Türk Farmakopesi’nin 2018 yılında yayınlanacak olan eklerinin hazırlanması için kısa ve orta vadede hangi çalışmaların yapılacağı tüm çalışma grupları tarafından belirlendi. Uzun vadede, EP başta olmak üzere USP (United States Pharmacopeia) ve BP (British Pharmacopoeia)’den de yararlanarak Türk Farmakopesi’nin geliştirilmesi için çalışmalara başlandı.