Trabzon

Tarih

M.Ö. 2000 yıllarında Kafkas yaylalarından gelen Orta Asya kökenli bir kavmin kurduğu sanılan kente, M.Ö. 756 yılında gelen Milet Kolonileri, kalelerinin masaya benzeyen şekline uygun olarak kente "Trapezus" adını vermişlerdir. Bölgede, tarih boyunca çeşitli kavim ler hüküm sürmüş ve birçok devlet kurulmuştur. Trabzon bu devletlerin başkenti olarak önemini tarih boyunca sürdürmüştür. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Trabzon, Marco Polo'dan Evliya Çelebi'ye kadar çok sayıda gezginin uğradığı bir yer olarak da önem kazanmıştır. 1071 yılındaki Malazgirt zaferi ile Türklerin Anadolu'ya hakim olmaya başlamasıyla özellikle dağlık arazilerde Türk yerleşimler gelişmiştir. 26 Ekim 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet'in fethi ile Osmanlı İmparatorluğu'nun topraklarına katılan Trabzon, Anadolu'daki Türk birliğinin sağlanmasının yolunu açmış ve ülkenin doğuya açılan en önemli kapısı olmuştur. Trabzon, Osmanlı İmparatorluğu döneminde önce sancak, daha sonra ise eyalet merkezi olmuştur. Osmanlı Devleti'nin gelişiminde çok önemli katkıları olan padişahlardan Yavuz Sultan Selim Trabzon'da uzun süre valilik yapmıştır. Ünü tüm dünyaya yayılan Kanuni Sultan Süleyman işte bu dönemde Trabzon'da doğmuş ve büyümüştür.

Gezilecek Yerler

Köklü tarihi yapısı nedeniyle, Trabzon'da çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Yukarıhisar, Ortahisar ve Aşağıhisar olmak üzere üç farklı bölümde inşaa edilen şehir surları kentin en eski kalıntılarıdır. Dünyaca ünlü ve belki de türünün en iyi örneklerinden biri olan Sümela (Meryemana) Manastırı, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Vazelon ve Kuştul Manastırları da benzer özelliktedir. Ayasofya Müzesi, Yeni Cuma Camii, Fatih Camii, Gülbahar Hatun Camii, İskenderpaşa Camii, Cephanelik, Hamamlar ve Bedesten Çarşısı kentin tarihi yapılarından bazılarıdır. Atatürk Köşkü, Kastelli Konağı, Etnografya Müzesi Binası, Akçaabat Orta Mahalle Evleri ve Sürmene Evleri yöre insanının kültürel yönünü ve sanata olan yatkınlığını yansıtan önemli yapılar arasındadır.

Yeşilin her tonunun sergilendiği bir topoğrafyaya sahip olan Trabzon'da, doğal özellikleri ile gezilip görülmeye değer güzellikte çok sayıda yer bulunmaktadır. Boztepe, Uzungöl, Sera Gölü, Altındere Vadisi Milli Parkı ve Çamburnu bunların başında gelmektedir.

Genellikle çam ağaçlarıyla kaplı dağlar arasındaki düzlüklerde kurulmuş olan oksijen deposu yaylaları, insanın doğayla baş başa kalabileceği olanaklar sunar. Hıdırnebi, Kayabaşı, Sultan Murat, Erikbeli, Kadırga ve Lişer bu yaylalardan sadece bazılarıdır.   

Daha fazlası için:
Trabzon Valiliği
Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü