KTÜ'de Yaşam

Ulaşım İmkanları

"Türkiye'nin en güvenli şehirlerinden birinde en iyi eğitim"

Ülkemizin önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Trabzon'a kara ve hava yolu ile ulaşım mümkündür. Bir öğrenci ve memur kenti olması nedeniyle, Trabzon'dan bütün önemli kentlere karayolu ile doğrudan otobüs seferleri yapılmaktadır.

Merkez Kanuni Yerleşkesi şehir merkezine 3,5 km otogara 1,5 km mesafede olup, şehir merkezinden yerleşkeye dolmuş minibüs ve belediye otobüsleri düzenli olarak çalışmaktadır.

Merkez yerleşkeye 1 km mesafede olan Uluslararası Trabzon hava Limanın'ndan yurt içi ve yurt dışı bir çok şehre direkt uçuş bulunmaktadır.

 


Konaklama İmkanları

KTÜ Öğrenci Yurdu

Merkez Kanuni Yerleşkesi’nde Koru Ormanı içinde yer alan KTÜ Öğrenci Yurdu 31 odası ve toplamda 86 kişilik kapasitesi ile üniversitemiz lisans ve yüksek lisans öğrencileri ve Erasmus programı ile üniversitemize gelen öğrencilere hizmet vermektedir.

 

Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtları

Üniversitemiz Merkez kanuni kampüsünde Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yürütülen iki ayrı yurt kompleksi bulunmaktadır. Doğu Karadeniz Öğrenci Yurdu, yerleşkenin güneydoğu kesiminde Eczacılık Fakültesi yanında yer almakta olup 8 bloktan oluşmakta ve 1-3 kişilik odalarda kız öğrencilere kalacak yer imkanı sağlanmaktadır. Diğer yurt kompleksi ise yerleşke içinde Çarşı Binası yanında 4 ayrı bloktan oluşmakta ve erkek öğrencilere barınma imkanı sağlanmaktadır. Bunların dışında Trabzon şehir merkezinde, Akçaabat'da,Yomra'da, Sürmene'de, Of'da, Maçka'da, Beşikdüzü'nde, Tonya'da ve Vakfıkebirde kız ve erkek öğrenciler için yurtlar bulunmaktadır.

 

Kredi ve Yurtlar Kurumuna ve üniversitemize bağlı bu yurtlar dışında, özellikle Merkez Yerleşkesi yakınında çok sayıda ve değişken donanımda özel öğrenci yurtları/evleri mevcuttur.

 

Koru Otel

Merkez Kanuni Yerleşkesi içerisinde yer alan Koru Oteli, Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi yanında şehir trafiğinden uzak yeşilin ve mavinin hakim olduğu bir konumdadır.

 

Beslenme İmkanları

Üniversitemizin çeşitli yerleşkelerinde öğrenci yemekhaneleri bulunmaktadır. 

Ayrıca Merkez Kanuni Yerleşkesi ve diğer tüm yerleşkeler içinde değişik fakülte ve bölümlerin bünyesinde bulunan çok sayıda kantin ve kafeterya da öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmesine imkan tanımaktadır. Bu kantinler sağlığa uygunluk açısından sürekli olarak denetlenmekte ve fiyatlar da üniversite yönetimi tarafından belirlenmektedir.

Olimpiyat Kafe

Kanuni Yerleşkesi Koru Otel altında bulunan Olimpiyat Kafe kaliteli hizmet ve kusursuz servis anlayışı ile çok nezih ve dersliklerden uzak bir ortamda hizmet sunmaktadır.

Sahil Tesisleri

Deniz kenarında bulunan Sahil Tesisleri’mizde 350 kişilik restoran ve kafeterya bulunmaktadır.

Kantinler

Matematik Kantini
İİBF Kantini
İnşaat-Mimarlık Kantini
Yer Bilimleri Kantini
Makine Kantini
Orman Fakültesi Kantini
Sevimli Kantin (Fizik Bölümü altı)
Doktor’s Kafe (Tıp Fakültesi)

Restoran-Kafe

Koru Pizza
Çınaraltı Lokantası
Kafe 5

Sağlık İmkanları

Öğrencilerimiz herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaştığında kampüs içerisinde bulunan Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesine TC kimlik numaraları ile başvurabilirler.

Banka, Ptt, Alış-Veriş Hizmetleri

Merkez Kanuni Yerleşkesi, öğrencilerin her türlü banka hizmetlerinden faydalanabileceği imkanlarla donatılmıştır. Merkez yerleşkede çeşitli bankaların Üniversite şubesi mevcuttur. Bunların dışında, yerlerşke içerisinde değişik yerlerde kamu ve özel sektöre ait bankanın ATM (bankomatik) makineleri 24 saat süreyle hizmet vermektedir. 

Merkez Kanuni Yerleşkesi'nde bulunan Çarşı Binası, Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinin her türlü ihtiyacını karşılayabileceği imkanlara sahiptir. Tam donanımlı bir postane normal mesai süresince her türlü hizmeti vermektedir.

Çarşı Binası'nda ayrıca iki market, kırtasiye, kitap ve hediyelik eşya satış bürosu, berber, kuru temizleme, gazete bayii, fotokopi birimi, lokanta ve kafeler mevcuttur.